Gündem

Avrupa Konseyi: 11 Temmuz Srebrenitsa Kurbanlarını Anma Günü Olsun

Avrupa Konseyi, 11 Temmuz'un Srebrenitsa soykırımı kurbanları için "uluslararası anma günü" olarak resmen tanınması çağrısı yaptı.
11 Temmuz 2023
@aa

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, yaptığı yazılı açıklamada, 11 Temmuz tarihini “Srebrenitsa Soykırımı Kurbanlarını Uluslararası Anma Günü” olarak resmen tanımanın zamanının geldiğini belirtti. Mijatovic, Srebrenitsa Soykırımı sırasında 8 bin 372 Boşnak’ın öldürüldüğünü anımsatarak, bu soykırımın, Avrupa tarihinin karanlık bölümlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

“Birçok kişi bu soykırımdan habersiz”

Bu soykırımın farklı mahkemelerce tescil edildiğine işaret eden Mijatovic, “Maalesef birçok kişi bu soykırımdan habersiz ve bazıları bu soykırımı inkar ediyor. Bu, kurbanlara yapılan bir hakarettir ve bölgedeki adalet ile barışa karşı ciddi bir tehdittir.” ifadelerini kullandı. Mijatovic, Srebrenitsa annelerinin 28 yıldır adalet çağrısında bulunduğuna vurgu yaptı. ​​​​

Srebrenitsa soykırımı

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü. (aa,c)

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da Temmuz 1995’te yapılan soykırımda öldürülen ve kimlikleri tespit edilen 30 soykırım kurbanı daha bugün düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş