Toplum

2022 Yılında 735 Milyon İnsan Açlıkla Karşı Karşıya Kaldı 

Birleşmiş Milletler (BM), 2022'de açlıkla karşı karşıya kalan kişi sayısının ortalama 735 milyon olduğunu bildirdi.
13 Temmuz 2023
Güney Sudan'da 2 milyondan fazla çocuk ve kadın sürekli açlıkla karşı karşıya. @wfp.org

Roma merkezli BM kurumları, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Gıda Programı (WFP), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ortak hazırladığı “BM 2023 Dünya Gıda Güvenliği (SOFI)” raporu yayımlandı.

Dünya | 7 Haziran 2023 Dünya Genelinde Her Gün 1,6 Milyon Kişi Sağlıksız Gıda Tükettiği İçin Hastalanıyor 7 Haziran 2023

Sayı her geçen gün artıyor

Raporun tanıtım toplantısına video mesaj gönderen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Kimse aç kalmamalı.” dedi. Raporda, Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki savaş ve iklim şokları gibi birden çok krizin etkisiyle 2019’dan bu yana açlıkla karşı karşıya kalan insan sayısının, 122 milyon civarında arttığı belirtildi.

En büyük etken gıda krizi

Dünyada geçen yıl 691-783 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği, ortalama rakamın 735 milyon olarak hesaplandığı kaydedildi. Küresel açlık sayıları 2021 ve 2022 arasında durağanlık gösterse de dünyada derinleşen gıda krizleriyle karşı karşıya olan birçok yer olduğu ifade edildi.

açlığı sona erdirme hedefine ulaşılamıyor

Asya ve Latin Amerika’da açlığın azaltılmasında ilerleme gözlemlendiği ancak 2022’de Batı Asya, Karayipler ve Afrika’nın tüm alt bölgelerinde açlığın halen artmakta olduğu ve Afrika’nın, en kötü etkilenen bölge olarak kalmaya devam ettiği belirtildi. Raporda, şu anki eğilimin devam etmesi halinde 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içinde belirlenen “açlığın sona erdirilmesi” hedefine ulaşılamayacağı vurgulandı.

“gıda fiyatlarının düşmesni umuyorum”

Bu arada, FAO’nun Roma’daki merkezinde raporla alakalı yapılan sunum sırasında, bir gazetecinin Karadeniz Tahıl Girişimi’ne ilişkin bir soru üzerine FAO İstatistik Birimi Müdürü Jose Rosero Moncaya, “Karadeniz Tahıl Girişimi, gıda fiyatlarının düşmesi ve istikrarlı gitmesi için iyi bir girişim ve FAO olarak yenilenmesini umuyorum.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş