Gündem

Srebrenitsa Soykırımının Yıl Dönümünde Konser Düzenleyen Sırplar’a Tepki!

Srebrenitsa'da 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü soykırımın yıl dönümünde yapılan törenlerin ardından Sırplar tarafından konser düzenlenmesi tepki topladı.
13 Temmuz 2023

Soykırımın 28’inci yılı vesilesiyle dün yapılan anma ve cenaze törenlerinden birkaç saat sonra Srebrenitsa yakınlarındaki bir kilisede konser düzenlendi. Boşnak Müslümanları hedef alan şarkıların çalındığı konseri polise bildiren Srebrenitsalı imam Damir Pestalic, “Biz mevcut durumun daha kötü olamayacağını düşünürken, Sırp Ortodoks Kilisesi, yeni katliamları teşvik eden şarkıların çalındığı bir konser organize ediyor. Korkmuyoruz ama Boşnaklara yönelik nefretleri bizi şaşırtıyor” dedi.

Gündem | 11 Temmuz 2023 11 Temmuz 1995’de Srebrenitsa’da Neler Oldu? 11 Temmuz 2023

kilise bahçesinde konser düzenlendi

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkan Yardımcısı Camil Durakovic de “empati ve saygı yoksunu” Sırp komşuların kilise bahçesinde konser düzenlemesine tepki göstererek “İnsanlar ne zaman canavar olmayı bırakıp insanların acısına saygı duymayı öğrenecek?” dedi.

Büyük tepki topladı

Kimliği tespit edilen 30 soykırım kurbanının toprağa verildiği törenlerin ardından Boşnaklara yönelik bu şekilde bir provokasyon yapılması sosyal medyada da büyük tepki topladı. Yerel medya, konseri “utanç verici” olarak nitelerken, Srebrenitsalı ailelerin kayıpları için gözyaşı döktüğü esnada konser düzenlendiği kaydedildi.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin hemen ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrol ettiği bölgeye gitmesine izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda öldürdü ve katledilenler toplu mezarlara gömüldü. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş