Gündem

Almanya Başbakanı: AB ile Türkiye Arasındaki Yakınlaşmadan Umutluyum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türkiye ile ilişkilerde son dönemde yaşanan gerginliklerin ardından AB ile Türkiye arasında bir yakınlaşma olmasını umduğunu söyledi.
14 Temmuz 2023
Almanya Başbakanı Olaf Scholz Al

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “İsveç ile Türkiye arasında NATO üyeliği konusunda bir anlaşmaya varılmış olmasının çok iyi olduğunu düşünüyorum. İsveç’in üyeliğine giden yolun açılacağına inanıyorum.” dedi. İki ülkenin anlaşmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Scholz, “Ben de bunun gerçekleşeceğinden ve sürüncemede kalacağına dair herhangi bir işaret olmadığından çok eminim. Bu da ortak güvenliğimizi güçlendirecektir.” diye konuştu.

Gündem | 2 Temmuz 2023 Almanya Başbakanı Scholz: “Müslüman Karşıtı Nefrete Yer Verilmemesi Lazım” 2 Temmuz 2023

“Türkiye ile iyi ilişkiler devam ediyor”

Scholz, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin iyi şekilde gelişmeye devam etmesine katkıda bulunmasının kendisi için çok önemli olduğunu vurguladı. Scholz, “Umarım burdan yola çıkarak AB ile Türkiye arasında yeni, daha iyi ve iyiye gidecek olan ilişkiler sağlayabiliriz” dedi.  Yunanistan ve Türkiye ilişkilerine değinen Almanya Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, iki ülke arasında daha iyi bir ilişkiyi mümkün kılma perspektifine sahip olduklarını, bunun da iyi bir gelişme olduğunu kaydetti.

Savunma bütçesi artırıldı

Alman hükümetinin uzun vadede gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde ikisini savunmaya ayıracağını kaydeden Scholz, “Ordumuzun savunması için bu yüzde ikiyi harcamak istediğimize karar verdik. Önümüzdeki yıl bunu ilk kez bütçe fonlarından ve özel fondan gerçekleştireceğiz.” dedi.

Başbakan Scholz, koalisyon ortakları arasında kamuoyuna yansıyan tartışmaları eleştirerek, “Bu bir sır değil. Ne ben ne de bir başkası bu kadar yüksek sesli tartışmaların yaşanmasından hoşlanmıyor.” şeklinde konuştu.

“Düzensiz göçü sınırlayacağız”

Scholz, nitelikli iş gücü yasası ile Almanya’ya düzensiz göçü sınırlamak istediklerini dile getirerek, “Aynı zamanda Almanya’nın ulusal ekonomisinin daha iyi hale gelmesini sağlamak istiyoruz.” diye konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş