Gündem

Avrupa Müslüman Forumu, Avrupa’da Artan İslamofobiye Dikkat Çekti 

Avrupa Müslüman Forumu, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, Avrupa'daki Müslümanların karşıtlığı, Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve camilere yönelik saldırıları ele aldı.
14 Temmuz 2023
@aa

Avrupa Müslüman Forumu, İstanbul’da bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Avrupa Müslüman Forumu Başkanı Abdul-Vahed Niyazov, burada yaptığı konuşmada, bu sene ikinci defa aynı temada bir basın toplantısı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Gündem | 2 Temmuz 2023 IGMG: “İslam Düşmanlığına Karşı Artık Uyanma Zamanı” 2 Temmuz 2023

“AB ülkeleri çifte standart uyguluyor”

Niyazov, “Bu tür eylemlerin iki temel sebebi var. Birinci sebep Avrupa ülkelerindeki yasal boşluklar, ikincisi ise çifte standarttır. Antisemitizm ırkçılık ama sıra İslamofobiye gelince fikir özgürlüğü olarak görülüyor.” dedi. İsveç hükümetinin Kurban Bayramı’nda cami önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına izin verdiğini hatırlatan Niyazov, Rusya, İsviçre ve Kanada gibi ülkelerde de sosyal medya üzerinden benzer çirkin eylemlerin yapıldığını kaydetti.

“Müslüman karşıtı eylemlerin önüne geçilsin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini yeniden geliştirmesinin Müslüman karşıtı grupların eylemlerinin önüne geçilmesi adına önemli bir adım olduğunu dile getiren Niyazov, “Biz inanıyoruz ki Finlandiya’da olduğu gibi diğer ülkelerde de bu tür eylemlerin önüne geçen yasalar yapılması sağlanacaktır. Finlandiya’da artık bu tür eylemler suçtur.” diye konuştu.

“kabul edilemez”

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin ise daha önce de İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik çirkin bir saldırının gerçekleştiğini hatırlattı. Bekin, İsveç yetkililerinin ilk saldırıyı fikir özgürlüğü kapsamında görmesi ve duyarsız kalması neticesinde tekrarlandığının altını çizerek, “Buna izin verilmesi kabul edilemez.” dedi.

Türkiye’de Müslüman ve gayrimüslimlerin barış ve saygı içerisinde yaşadığını belirten Bekin, Hazreti Ömer’in gayrimüslimlere inanç özgürlüğü veren bir ferman yayınladığını ve bu fermanın kiliselerce asırlarca muhafaza edildiğini hatırlattı.

İslamofobi sosyal medyada körükleniyor

Uluslararası Müslüman Hukukçular Birliği Başkanı Marat Gaziev de farklı ülkelerde bu tarz eylemler yapan kişilerin bağlantılı olduğunu söyledi.

Bu kişilerin birbiriyle sosyal medya platformları üzerinden yaptıkları konuşmaların videolarını katılımcılara izleten Gaziev, söz konusu Müslüman karşıtı grubun Youtube ve Tiktok gibi sosyal medya ağlarında iki senedir aktif faaliyet yürüttüğünü ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik çirkin eylemler yaptıklarını belirtti.

“Amaçları Müslümanlar ile Avrupa toplumunu ayrıştırmak”

Gaziev, “Bunların amaçları Müslüman dünyayı, Avrupa ülkeleri ve toplumlarıyla kapıştırmak ve Müslümanların dikkatini dağıtarak önemli konulara ilgilerini azaltmaktır.” dedi. Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreteri İkbal Sacranie ve Litvanya Sünni Müslüman İnancı Merkezi Müftüsü Romas Jakubauskas da basın toplantısına video konferans yöntemiyle katılarak konuşma yaptı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş