Gündem

“Fransa’da İslamofobi ve Kurumsal Irkçılık En İleri Noktada”

Leeds Üniversitesinden Prof. Dr. Salman Sayyid, 17 yaşındaki sürücü Nael M'nin Fransa'da polis tarafından öldürülmesinin, bu ülkedeki kurumsal İslamofobi ve kurumsal ırkçılığın bir göstergesi olduğunu söyledi.
06 Temmuz 2023
Fransa'da İslam düşmanı eylemler giderek artıyor. @aa

Sömürgecilik ve sosyal teori alanında çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Salman Sayyid, 17 yaşındaki Nael’in öldürülmesinin tekil bir olay olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtti. Fransa’da polisin bu tarz olaylara dahlinin “yeni sayılamayacak” bir durum olduğuna işaret eden Sayyid, ülkede İslamofobik yönelimlerin bir süredir izlendiğini kaydetti.

Gündem | 19 Haziran 2023 Fransa’da, İslam Düşmanlığı Artıyor! Okullarda Tesettür Kıyafeti Yasaklanabilir 19 Haziran 2023

“Fransız polisi İslamofobik tutum izliyor”

Sayyid, Fransız polisinin özellikle etnik olarak yaftaladığı ya da Müslüman damgası vurduğu kişilere karşı İslamofobik tutum izlediğini söyleyerek “Nael’in öldürülmesi bence güvenlik güçlerindeki, Fransız adalet sistemindeki ve Fransız devletindeki kurumsal İslamofobi’nin ve kurumsal ırkçılığın bir göstergesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Ancak Fransız hükümetinin durumu bu şekilde kabul etmediğinin de altını çizen Sayyid, “Bu tarz bir inkar, baskıcı ve düşünce kapasitesi olmayan rejimlerde oldukça yaygındır.” dedi.

“Müslümanlar için toplumsal haklar yoksa kimse için yoktur”

Sayyid, Fransa’da yaşananların yalnızca Müslümanlar için değil, diğer etnik gruplar ile marjinalize olmuş gruplar için de tehlikeli olduğunu vurgulayarak demokratik hakların erozyona uğramasının, tüm toplumu etkileyecek tehlikede olduğunun altını çizdi.

“Müslümanlar için toplumsal haklar yoksa kimse için yoktur.” diye konuşan Sayyid, İslamofobi’yle mücadelenin herkesin hakları için mücadele anlamına geleceğini ifade etti.

“Avrupa’da İslamofobi’nin artışı endişe verici”

Sayyid, özellikle Avrupa’da artan İslamofobi’nin endişe verici düzeyde olduğunu dile getirerek buna İsveç’te Kur’an yakma eylemleri, Fransa’da ırkçılık ve İslamofobi’yle mücadele eden grupların engellenmesi, Almanya’da Filistin yanlısı gruplara baskı uygulanması gibi örnekleri gösterdi.

“AB’de eleştirel düşünme alanı daralıyor”

“Bu ülkelerin, dünyada ve kendi ülkelerinde insan hakları ve toplumsal haklar konusunun savunucuları olması gerekiyordu.” şeklinde konuşan Sayyid, yine Avrupa ülkelerinin kendi liberal değerlerine bile saldırdığını anlattı.

Özgürlükler alanında bir ilerleme olması için yönetenler ile yönetilenler arasında ilişkinin daha dengeli olması gerektiğine dikkati çeken Sayyid, “Liberal bir kale olması gereken Avrupa Birliği’nde eleştirel düşünme ve muhalefet alanı daralıyor.” dedi.

“İslamofobi yeni sistemin geldiği en ileri nokta”

Sayyid, daha fazla insanın toplumsal haklar için hareket etmesi gerektiğini de belirterek “İslamofobi ve kurumsal ırkçılık, yeni sistemin geldiği en ileri nokta. Bu nedenle daha iyiye gitmek için daha çok insanın büyük çabalar sarf etmesi gerekiyor. Daha kapsamlı olarak mülteci karşıtlığına, yabancı düşmanlığına karşı Romanlar, Müslümanlar, dışlananlar için birleşik bir koalisyon olmalı.” diye konuştu.

Macron ne demişti?

Macron ise 17 yaşındaki gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından protestoların yaşandığı şehirlerin belediye başkanlarıyla bir araya gelmiş, burada yaptığı konuşmada, “İşler çığırından çıktığında, (sosyal medya ağlarına) erişimi düzenleyebilecek veya kesebilecek konumda olmalıyız.” ifadesini kullanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş