Gündem

ABD’deki Gözaltı Merkezlerinde Göçmenlere İnsanlık Dışı Uygulama!

ABD'deki gözaltı merkezlerinde tutulan göçmenlerle ilgili gizli rapor yayınlandı. Göçmenlerin, güvenli olmayan, sağlıksız şartlarda yaşadıkları ve tacize uğradıkları ortaya çıktı.
17 Ağustos 2023
@shutterstock

ABD’de İç Güvenlik Bakanlığına bağlı Sivil Haklar ve Özgürlükler Dairesi tarafından gözaltı merkezlerdeki insan hakları ihlallerini soruşturmakla görevlendirilen uzman müfettişler, 1600 sayfalık gizli bir rapor hazırladı. ABD’de kamu bağışlarıyla fonlanan Ulusal Halk Radyosunca (NPR) yayımlanan raporda, ABD Göç ve Gümrük Muhafaza Dairesi (ICE) merkezlerinde tutulanların içinde bulunduğu şartlar gözler önüne serildi.

Gündem | 30 Temmuz 2023 New York’ta Göçmenlere Dair Yeni Düzenleme: En Fazla 60 Gün Kalabilecekler 30 Temmuz 2023

Uzman müfettişler, söz konusu raporu hazırlamak için 2017’den 2019’a kadar ABD’nin 16 eyaletinde ICE’ye ait 24’den fazla gözaltı merkezini inceledi. Tıp, ruh sağlığı, güç kullanımı ve çevre sağlığı gibi konularda özel uzmanlığı olan müfettişler, merkezlerde tıbbi “ihmal” olduğu tespit etti. Raporda, söz konusu merkezlerde tutulanların “güvenli olmayan ve pis” ortamlarda kaldığı aktarıldı.

Tutuklulara yönelik ırkçı taciz vakalarının aktırıldığı raporda, akıl hastası tutuklulara uygunsuz biçimde biber gazı sıkılması ve bazı durumlarda gözaltındakilerin ölümüne kadar varan diğer sıkıntılı uygulamalara işaret edildi.

“Bu barbarca uygulamadır”

Michigan eyaletindeki merkezde, bir kişinin ameliyat nedeniyle olan açık yarayla, bandajsız bir şekilde tutulduğu aktarılan raporda, gözaltındaki kişinin herhangi bir tıbbi takip randevusunun da olmadığı kaydedildi. Raporda tutuklunun, “yarası için en temel bakımı bile almadığı” vurgulandı.

Georgia eyaletindeki merkezde de bir hemşirenin gözaltındaki bir astım hastasının acil astım spreyi talebini görmezden geldiği belirtilen raporda, hastanın doktor kontrolünden geçmemesine karşın kayıtlara muayene edildiği şeklinde geçirildiği ortaya kondu.

Akıl hatasına çıplak arama yapıldı

Öte yandan, Pensilvanya eyaletinde bir grup ceza infaz memurunun, gözaltındaki akıl hastası bir erkeği sandalyeye bağladığı ve aralarındaki tek kadın memurun ise gözaltındaki akıl hastasına çıplak arama yaptığı aktarılan raporda, akıl sağlığı yerinde olmayan gözaltındaki birinin, koltukta uyutulduğu sırada bir kadın görevli tarafından elbiselerinin kesilmesini gerektirecek “hiçbir haklı ıslah sebebi yoktur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Trump ve Biden raporu paylaşmadı

Hem eski ABD Başkanı Donald Trump hem de Joe Biden yönetimi, 3 yılı aşkın bir süredir göçmenlere yönelik uygulamaları gözler önüne seren raporu NPR ile paylaşmaktan kaçınmıştı. Bilgi edinme özgürlüğü yasası kapsamında dava açan NPR, federal yargıcın verdiği karar neticesinde söz konusu rapora erişebilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş