Gündem

ABD’de Göçmenlere Karşı ‘Testereli’ Bariyer Yaptırıldı

Teksas Valisi, ABD'ye sığınma başvurusu yapmak isteyen mültecilere karşı üzerinde testere benzeri metallerin olduğu şamandıralar yerleştirdi.
16 Ağustos 2023
@aa

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Teksas Valisi Greg Abbott’un, ABD – Meksika sınırında bulunan Rio Grande Nehri’ne göçmenlerin geçişini engellemek için yüzen bariyer yerleştirmesini “insanlık dışı” olarak nitelendirdi.

Gündem | 30 Temmuz 2023 New York’ta Göçmenlere Dair Yeni Düzenleme: En Fazla 60 Gün Kalabilecekler 30 Temmuz 2023

CNN’nin haberine göre, Rio Grande Nehri’ne bariyer kurulmasının ardından nehirde cansız bedenlerin bulunmasına ilişkin basın açıklaması yapan Obrador, “Hiç kimse böyle bir muameleye maruz kalmamalı.” ifadesini kullandı.

“insanlık dışı”

Obrador, Abbot’un uygulamasına ilişkin, “İyi insanlar böyle davranmaz.” dedi ve valiyi “insanlık dışı” faaliyetlerini durdurmaya davet etti. Bariyerlerin Meksika’nın egemenliğini ve insan haklarını ihlal ettiğini belirten Obrador, “Bu bariyerlerin kaldırılması için taleplerimizi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Meksika diplomatik nota yolladı

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena Ibarra, ülkesinin ABD’ye nehirdeki bariyerlere ilişkin ikinci diplomatik notayı yolladığını belirtmişti. Bariyerlerin Meksika ile ABD arasındaki iki farklı ateşkesi ihlal ettiğini öne süren Ibarra, 305 metre uzunluğundaki dubaların bir kısmının “Meksika’nın sınırları içinde” olduğunu kaydetmişti.

ABD’nin Teksas eyaletinde Meksika ile sınırı oluşturan Rio Grande Nehri üzerine kurulu dev şamandıra bariyerinin yanında 2 ceset bulunmuştu.

Testereli bariyer tartışmaları

Teksas Valisi Greg Abbott’un, düzensiz göçmenlerin nehirden geçişlerini engellemek için temmuzda Rio Grande Nehri üzerine kurdurduğu yüzen dev şamandıra bariyeri, ülkede tartışmalara neden olmuştu. ABD Adalet Bakanlığı, nehrin akışına çevresel etkileri, halk sağlığını tehlikeye atması ve insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Teksas yönetiminden şamandıra bariyerinin kaldırılmasını talep etmişti.

Adalet Bakanlığı Teksas yönetimini mahkemeye verdi

Vali Abbott da Biden yönetimini, düzensiz göçmenler için yeterince önlem almamakla eleştirerek Teksas’ın kendi sınırlarını koruma yetkisinin olduğunu savunmuştu. Bakanlık da göçmenlik politikasını belirleme yetkisinin federal hükümette bulunduğunu vurgulayarak, sınırda Eagle Pass ile Piedras Negras arasında kurulan 305 metre uzunluğundaki dev şamandıra bariyerinin yasa dışı olduğu gerekçesiyle Teksas yönetimini mahkemeye vermişti.

8 ayda 270 bin düzensiz göçmen giriş yaptı

Meksika hükümeti de bariyerin uluslararası sınır anlaşmalarını ihlal ettiği yönünde şikayette bulunmuştu. Eagle Pass, düzensiz göçmenlerin en fazla yasa dışı giriş yaptığı Teksas sınırındaki geçiş noktalarının başında geliyor. 2023 yılından bu yana 270 binden fazla düzensiz göçmenin bu bölgeden giriş yaptığı kaydediliyor. (aa,c)

Teksas valisi, göçmenlerin geçişini önlemek için yüzer testereli bir bariyer kurdu ancak göçmenler geçişe devam ederken sınır yakınında boğulan iki Honduraslı göçmenin cesedinin bulunduğu açıklandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş