Gündem

İnsan Hakları Savunucuları, AB’nin Göçmen Karşıtı Politikasını Kınadı

ABD, Kanada, Libya, Cezayir, Nijer, İtalya, Almanya, Fransa ve Tunus'tan aralarında akademisyen, hukukçu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin olduğu 397 kişi AB'nin göçmen ve siyahi karşıtı politikalarını kınadıklarını bildirdi.
16 Ağustos 2023
@aa

Fransız Mediapart, İtalyan Il Fatto Quotidiano ve Tunus menşeli Nawaat gazeteleri tarafından yayımlanan ortak bildiri, ABD, Kanada, Libya, Cezayir, Nijer, İtalya, Almanya, Fransa ve Tunus’tan aralarında akademisyen, hukukçu ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin bulunduğu 397 kişinin imzasını taşıyor.

Gündem | 17 Temmuz 2023 AB Tunus İle 900 Milyon Euroluk Göçmen Anlaşması Yaptı 17 Temmuz 2023

uluslararası hukuka aykırı

Bildiride, AB ile Tunus arasında göçmen kabulüne ilişkin stratejik ortaklık adı altında geçen ay imzalanan ve Tunus yönetimine Avrupa’ya göçü engellemek noktasında atacağı adımları mali yardımlarla desteklemeyi kapsayan anlaşmaların uluslararası hukuka aykırılık taşıdığına işaret edildi.

Göçmenlere yönelik AB’den yükselen nefret söyleminin eleştirildiği bildiride, Tunus yönetiminin Sahra Altı Afrika ülkelerinin vatandaşlarına yönelik “bir dışlama ve sömürü sistemini sürdürme iradesi ortaya koymasından” üzüntü duyulduğu belirtildi.

“AB yöneticileri göçmen ve siyahi karşıtlığını körüklüyor”

Avrupalı ​​yetkililerin göçmen, mülteci ve siyahilere yönelik yükselen ırkçılığı kınamak yerine “ortak bela” olarak adlandırdıkları düzensiz göçle mücadeleyi araçsallaştırdıklarına dikkati çekilen bildiride, “AB yöneticileri, sorumsuz ve fırsatçı söylemleriyle Tunus yönetiminin göçmen ve siyahi karşıtı politikalarını körüklüyor.” ifadesine yer verildi.

Bildiride, AB ve Tunus arasındaki mutabakat zaptının parlamenterlere, sendikalara veya sivil topluma danışılmadan şeffaflığa aykırı olarak imzalandığının altı çizilerek, bu durumun kınandığı vurgulandı.

AB ve Tunus arasındaki mutabakat zaptı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in temmuz ortasında Tunus’ta gerçekleştirdiği toplantının ardından Avrupa Birliği Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ile Tunus Dışişleri, Göç ve Yurt Dışındaki Tunuslular Bakanı Munir Ben Rjiba arasında düzensiz göçü önlemeye yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

AB, mültecilerin Avrupa’ya geçmesini engellemeyi öngören anlaşma kapsamında Tunus’a mali destek sağlayacak. Anlaşma ayrıca Avrupa’da oturum izni olmayan düzensiz göçmenlerin Tunus’tan üçüncü ülkelere gönderilmesini hedefliyor.

Tunus’taki düzensiz göçmen sorunu

Sosyal medyada daha önce, Libya-Tunus sınırındaki Afrikalı düzensiz göçmenlerin zor şartlar altında kaldıkları ve bazılarının susuzluktan sınıra yakın bölgelerde öldüğüne ilişkin görüntüleri yer almıştı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından 27 Temmuz’da yapılan ortak açıklamada, Tunus’a gönderilmelerinin ardından zor koşullarda mahsur kalan yüzlerce düzensiz göçmen, mülteci ve sığınmacının güvenliği ve sağlığı konusunda derin endişe duyulduğu belirtilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş