Gündem

Almanya ve Tunus, Düzensiz Göçmenler Konusunda İşbirliği Yapacak 

Almanya Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Katja Keul, ülkesi ile Tunus arasındaki işbirliğinin "düzensiz göçmenler konusunda insan haklarına saygıyla bağlantılı" olduğunu söyledi.
10 Ağustos 2023
@aa

Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamalarda, Keul’un, ülkeye gerçekleştirdiği birkaç günlük temasları kapsamında Dışişlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Munir Bin Recibe ile bir araya geldiği belirtildi. Keul’un, yoğun düzensiz göç dalgasına karşı uzlaşmacı bir tutum sergilemenin önemine işaret ettiği aktarılan açıklamada, Bin Recibe’nin de Tunus’taki siyasi sürece ilişkin bilgi verdiği ifade edildi.

Gündem | 9 Ağustos 2023 İtalya’da Göçmenleri Taşıyan Tekne Battı: 41 Kişi Öldü 9 Ağustos 2023

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Keul’un görüşmede, “Tunus’ta son zamanlarda gündeme gelen düzensiz göçmenlerin akıbetiyle ilgili dehşet verici raporlara” değindiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca Keul’un, “Göç konusunda Tunus’la ikili işbirliği, göçmen ve sığınmacılar konusunda insan haklarına saygıyla bağlantılıdır.” dediğine işaret edildi.

çölde kaderlerine terk ediliyor

Tunus’un, çölde kaderine terk ettiği ve çoğu savaş ve yoksulluktan kaçan sahra altı Afrikalılardan oluşan insanların görüntüleri bir süredir sosyal medyada paylaşılıyor. Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Libya ve Cezayir’e sınırı olan Tunus’a geliyor. Tunus’un güney kentlerinde ikamet eden göçmenler, fırsat buldukça teknelerle Avrupa’ya geçmeye çalışıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş