Gündem

İtalya’da Göçmenleri Taşıyan Tekne Battı: 41 Kişi Öldü

İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin battığı ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
09 Ağustos 2023
@aa

İtalyan ANSA haber ajansına göre, Tunus’un Safakes kentinden yola çıkan ve düzensiz göçmenleri taşıyan tekne, Lampedusa Adası açıklarında alabora oldu. Olayda 41 kişi yaşamını yitirirken, Sahil Güvenlik Ekipleri 4 göçmeni kurtarmayı başardı. Kurtarılan kişiler, 45 kişiyle yola çıktıklarını ve aralarında 3 çocuk olduğunu kaydetti.

Gündem | 8 Ağustos 2023 İngiltere, Göçmenlere Ev Kiralayanlara 10 Bin Sterlin Para Cezası Verecek 8 Ağustos 2023

6 saat sonra battı

Teknenin, yola çıktıktan 6 saat sonra sert bir dalganın etkisiyle alabora olduğu aktarıldı. Orta Akdeniz’de göçmen trafiğinin yoğun olduğu İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında 6 Ağustos’ta da batan bottaki bir kadın ve çocuğun cansız bedenine ulaşılmıştı.

9 yılda 14 binden fazla kişi hayatını kaybetti

IOM verilerine göre, 2014’ten bu yana Libya ve Tunus’tan İtalya’ya geçmeye çalışırken 14 bini aşkın kişi öldü ya da denizde kayboldu. İtalya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaklaşık 43 bin göçmen İtalya’ya gelirken, bu yıl şu ana kadar yaklaşık 92 bin göçmen İtalya’ya geldi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş