Gündem

DSÖ’den Uyarı: Koronavirüs Hala Bitmedi! Daha Fazla Test Yapılmalı

Dünya Sağlık Örgütü, son dönemde koronavirüsün yeni varyantlarının dünya genelinde vaka sayısını artırması karşısında daha fazla test yapılması çağrısında bulundu.
22 Ağustos 2023
@aa

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, son dönemde yeni varyantlar nedeniyle koronavirüs vakalarında yaşanan artış, bu durumun etkileri ve DSÖ’nün ülkelerden beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gündem | 10 Ağustos 2023 DSÖ Uyardı: Yeni Kovid-19 Varyantının Çıkma Riski Sürüyor 10 Ağustos 2023

Son birkaç haftada dünya genelinde koronavirüs vakalarında artış yaşandığını anımsatan Harris, “Vaka artışlarıyla beraber ölen kişi sayısında bir artış yaşanmaması iyi bir haber. Henüz hastanelerin de ağır hastalarla dolu olduğunu görmüyoruz ancak artan vaka sayısından kesinlikle endişeliyiz.” dedi.

“Eris varyantı Ölümcül değil”

Harris, koronavirüsün BA.2.86 ve EG.5.1 (Eris) gibi varyantlarının bu artışta etkili olduğunu, bu iki varyantın statüsünü “izlenmesi gereken varyant” olarak güncellediklerini anımsattı. “Eris varyantı özellikle Asya ve Çin ile aynı zamanda ABD’de vakalardaki artışla ilişkilendirildi.” diyen Harris, bu varyantın daha şiddetli veya ölümcül olduğunun gözlenmediğini vurguladı.

Harris, son olarak ortaya çıkan BA.2.86 varyantına yönelik erkenden hassasiyet gösterildiğine işaret ederken bu varyanta, henüz yalnızca 3 ülkeden, 3 vakada rastladıklarını kaydetti.

“hastanelerin koronavirüs testi yapmasını istiyoruz”

BA.2.86 varyantının 30 farklı mutasyona uğradığını vurgulayan Harris, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hastaneye koronavirüs semptomlarıyla gelenlere test yapılmasını kastediyorum. Doktor veya hastanelerden koronavirüs testi yapmasını istiyoruz. Çünkü eğer pozitif çıkarsanız, numune alınıp DNA dizilimi tespit edilebilir ve bu sayede hem hastalığınız hem de o varyantı taşıyıp taşımadığınız anlaşılır. Ve bu da varyantın problem yaratıp yaratmadığının anlaşılmasına yardımcı olur.” Harris, koronavirüs semptomları olan bireylere de toplu ortamlara girmemeleri yönünde çağrıda bulundu.

Yeniden maske takılması kararı

Son dönemde artan vakalardan dolayı bazı ülkelerde “yeniden maske takılması” konusunun gündeme geldiğini belirten Harris, “(Maske takılması kararı) Bu gerçekten yerel düzeyde alınması gereken bir karar. Bulaşma seviyesinin ne olduğunu gerçekten biliyorsanız bu kararı alabilirsiniz.” diye konuştu.

“koronavirüs hala bitmedi”

Harris, “İnsanların koronavirüsün yeni varyantları karşısında çok endişe etmesine gerek yok. Ancak koronavirüs testi yaptırmaya devam etmek kritik önem taşıyor. koronavirüsün hala bitmediğini hepimiz anlıyoruz.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş