Gündem

Fransa’da Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Bazı Bölgelerde Kırmızı Alarm Verildi

Fransa'da son günlerdeki aşırı sıcaklar sebebiyle 4 bölgede kırmızı alarm durumuna geçileceği bildirilirken, dün bu yılın en yüksek sıcaklık seviyesine ulaşıldı.
22 Ağustos 2023
@aa

Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, ülkede aşırı sıcaklar nedeniyle turuncu alarm verilen 50 bölgeden 4’ünde kırmızı alarm durumuna geçileceğini açıkladı. Bu duruma geçilmesinde sıcaklıklardaki artışın göz önünde bulundurulmasının etkili olduğunu söyleyen Fransız Bakan, söz konusu kararın Rhone, Drome, Ardeche ve Haute-Loire bölgelerini kapsadığını belirtti.

Gündem | 21 Ağustos 2023 Fransa’da Çıkan Orman Yangını 7 Günden Söndürüldü! 21 Ağustos 2023

Tren istasyonlarında ücretsiz su dağıtılıyor

Ülkede yakın zamanda yüksek sıcaklıklar nedeniyle 50 bölgede turuncu alarm verilmişti. Fransız Meteoroloji İdaresi, bu bölgelerde yangın riskine karşı uyarıda bulunmuştu. Fransız hükümeti de Paris, Lyon ve Marsilya kentleri dahil sıcaklıkların etkili olduğu bölgelerdeki tren istasyonlarında ücretsiz su hizmeti vermeye başladığını duyurmuştu.

Bu yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Ülkenin güneyindeki Rhone Vadisi’nde termometreler 42,7 santigrat dereceye kadar çıktı. Böylece bu yılın en yüksek sıcaklık seviyesine ulaşılmış oldu. Civar bölgelerden Puy-Saint-Martin ve Drome’da sıcaklıklar 42,5 dereceye kadar yükseldi. Halihazırda 4 bölgede kırmızı alarma geçilen ülkede, 46 bölgede ise bir alt seviye olan turuncu alarm durumu hakim oldu.

Özellikle ülkenin güneyinde, hafta ortasına kadar sıcaklıkların daha da artması öngörülüyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş