Gündem

Almanya’da Yaklaşık 9 Bin Kişi Koronavirüs Aşısı Tazminatı İstiyor

Almanya’da covid-19 aşısı sonrasında yan etkilerinden muzdarip oldukları gerekçesiyle 9 bin kişi tazminat başvurusu yaptı. 3400 başvuru onaylandı ve 379 kişiye tazminat ödenmesi kararı verildi.
15 Haziran 2023
@Shutterstock

Almanya’da, 2019-2023 yılları arasında tüm dünyada etkili olan koronavirüse karşı (kovid-19) önlem olarak kullanılan aşılar nedeniyle yaklaşık 9 bin kişi tazminat isteğinde bulundu. Bu sayının her geçen gün arttığı bildirildi.

Aşı tazminatları ile ilgili olarak yayımlanan bir rapora göre bu zamana kadar 8 bin 886 kişi aşının yan tesirlerinden muzdarip olduğunu bildirerek tazminat ödenmesini istedi.

379 Kişi Tazminat Verilecek

Aşı tazminatlarına bakan Versorgungsamt idareleri, bu zamana kadar 3488 müracaatı karara bağlayarak sonuçlandırdı. 3400 müracaatın 379’una tazminat ödenmesi kararı verildi. Kime ne kadar tazminat ödeneceği tam olarak tespit edilemezken, yan etki dolayısıyla oluşan rahatsızlığın şekli ve etkisi de tazminat miktarında rol oynuyor.

Aşılardan zarar gördüğünü öne sürerek tazminat isteyenlerin sayısı en çok Bavyera eyaletinde oldu. Bavyera eyaletinde toplam 2100, Kuzey Ren Vetsfalya’da da 1.385 kişi tazminat başvurusu yaptı.

Tazminatlarda en çok kalp kası iltihaplanması (Myokarditis) ve beyin damarlarında kan pıhtısı oluşması (sinüs ven trombozu) gibi hastalıkların aşı sonrasında oluştuğunun tespit edilmesi dikkate alınıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş