Gündem

Alman Ekonomisi Büyümüyor: İşsizlik Beklentisi Arttı!

Alman İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB), Almanya'da istihdam piyasasına ilişkin beklentilerin 2020'den beri en kötü seviyesine indiğini bildirdi.
30 Ağustos 2023
@shutterstock

Alman İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB), ağustos ayına ilişkin istihdam piyasası barometresi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, enstitünün istihdam piyasası barometresi ağustos ayında 0,6 puan azalarak 100,5 puana indi. Böylece, istihdam piyasası ile ilgili barometre 2020’den beri en düşük seviyesine geriledi.

Gündem | 21 Haziran 2023 Almanya’nın Büyüme Tahmini Düşürüldü: İşsizlik Artacak! 21 Haziran 2023

Son 3 yılın en düşük seviyesinde

İstihdamda toparlanma olasılığının ağustosta art arda dördüncü ayda da düşerken özellikle işsizliğin artmasının beklendiği belirtilen IAB açıklamasında, işsizliği öngören barometrenin 0,6 puan düşerek 97,5 puana gerilediği bildirildi.

IAB’nın Avrupa İşgücü Piyasası Barometresi ise ağustosta 1 puan düşerek 99,7 puana geriledi. Barometrenin bu yıl ilk kez 100 puanlık nötr seviyenin altına düşmesi dikkati çekti.

ekonomik bir dönüşümün zamanı geldi

IAB Tahminler ve Makroekonomik Analizler Bölüm Başkanı Enzo Weber, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Ekonomik gerileme Almanya’da etkisini gösterdi, artık iş gücü piyasasına da damgasını vuruyor.” ifadesini kullandı.
Weber, “Uzun bir süre boyunca Avrupa iş gücü piyasalarının ekonomik kriz zamanlarında iyi performans gösterdiğini belirterek, “Ama artık ekonomik bir dönüşümün zamanı geldi.” ifadesini kullandı.

Ekonomi büyümüyor

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), verilerine göre, Avrupa’nın en büyük, dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Yüksek faizler ekonominin büyümesini zorlaştırıyor

Son yıllarda yaşanan koronavirüs salgını, tedarik zinciri kesintileri ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi çok sayıdaki kriz, Alman ekonomisinin zayıf yönlerini su yüzüne çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları giderek daha fazla üretebilmesi ve yüksek enflasyonla artan faizler Alman ekonomisinin büyümesini daha da zorlaştırıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş