Toplum

Almanya’da Konut Fiyatlarındaki Düşüş Devam Edecek

Almanya'da emlak piyasasında Kooperatif Finans Grubu’nun yaptığı bir ankete göre, konut fiyatlarının düşeceği aktarıldı.
06 Eylül 2023
@shutterstock

Almanya’da Kooperatif finans grubunun temsilcileri, önümüzdeki aylarda Almanya’nın birçok bölgesinde ev ve konut fiyatlarıyla ilgili hafif de olsa düşüşlerin devam edeceğini öngördüklerini belirtti. Gelecek yıl için, temsilcilerin büyük bir bölümü fiyatların daha da düşeceğini aktardı.

“Dibe vuruştan söz edebiliriz”

Kooperatif Finans Grubu CEO’su Ingmar Rega, “Bu sonuçları değerlendirdiğimizde, emlak piyasasında bir ‘dibe vuruş’tan söz edebiliriz gibi duruyor. Ayrıca uzun vadeli kredi faizlerinin şu anki seviyesi, piyasa standardı haline gelebilir.” diye kaydetti.

“Yüksek inşaat maaliyetleri yeni projelere engel”

Ankete katılan 229 kurumun yönetim kurulu üyeleri, yeni inşaat projelerinin finansmanı konusunda ise daha olumsuz bir görüşe sahip. Buna göre katılımcıların büyük bir çoğunluğu, yeni inşaat projelerinin finansmanının azalacağını düşünüyor. Rega, “Faiz oranlarının yanı sıra özellikle yüksek inşaat maliyetleri de burada etkili oluyor.” diye konuştu.

Uygun konut alımı için sermaye şartı

Almanya’da son dönemde artan kredi faizleri, emlak finansmanını pahalılaştırıyor. Vatandaşların, özellikle mevcut koşullarda iyi bir kredi geçmişi ve önemli ölçüde sermaye sahibi olması gerekiyor. Daha fazla sermaye getirenler genellikle daha uygun bir kredi imkanına sahip oluyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş