Gündem

Fransa’da Kimono Giyen Öğrenci Derse Alınmadı!

Fransa'nın Lyon kentinde kimono giydiği için sınıftan çıkarılarak derslere katılmasına izin verilmeyen kız öğrenci, "dini aidiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğradığı" gerekçesiyle şikayetçi olacak.
06 Eylül 2023
@shutterstock

Fransa’nın Lyon kentinde kimono giydiği için sınıftan çıkarılan genç kızın avukatı Nabil Boudi, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Lyon’daki bir lisede, okula kimono giyerek gelen kız öğrenciden sınıfta bunu çıkartması istendiği belirtildi.

Gündem | 5 Eylül 2023 Fransa’da 67 Öğrenci Uzun Elbise Giydiği İçin Okula Alınmadı! 5 Eylül 2023

Açıklamada, kimonosunu çıkartmak istemeyen kız öğrencinin sınıftan çıkarılarak okul müdürünün yanına götürüldüğü ve derslere girmesine izin verilmediği ifade edildi.

Eğitim Bakanı talimat vermişti

Müdürün, genç kıza giydiği kıyafetle okulda kalamayacağını söylediği aktarılan açıklamada, bu olayın Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın yakın zamanda verdiği talimatların tehlikeli bir yöne gittiğinin göstergelerinden biri olduğuna işaret edildi.

“kimono giymek dini bir aidiyet göstergesi değil”

Açıklamada, kimono giymenin dini bir aidiyet göstergesi olmadığı vurgulandı. “Memurların yaptığı ayrımcı eylemler, ceza kanununa göre cezalandırılır” ifadesine yer verilen açıklamada, olayla ilgili “dini aidiyeti nedeniyle ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle şikayetçi olacakları belirtildi.

Öğrenciler fişlenmeye başladı

Eğitim Bakanı Attal’ın, 27 Ağustos’ta abaya ve entari tarzı uzun elbiselerin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda giyilmesine müsaade etmeyeceğini açıklaması tartışmalara neden olmuştu. Attal, 4 Eylül’de okula abaya ile gelen 298 öğrenci tespit edildiğini, bu öğrencilerden 67’sinin ise yasağa uymadığı için evlerine gönderildiğini söylemişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş