Toplum

Berlin’de Öğretmenlere Başörtüsü Yasağı Yeni Eğitim Yılı İle Resmen Sona Erdi!

Almanya'da Anayasa Mahkemesi'nin başkent Berlin'de uygulanan başörtüsü yasağını iptal ettiği karar, yeni öğretim yılının başlaması ile birlikte yürürlüğe girdi. Eyalette artık öğretmenler başörtüsü ile derslere girebiliyor.
06 Eylül 2023
@Shutterstock

Almanya’nın başkenti Berlin, devlet okullarında uzun süredir devam eden başörtüsü yasağını 2023-2024 öğretim yılı itibarıyla resmen kaldırdı. Federal Anayasa Mahkemesi’nin Tarafsızlık Kanunu’na göre, 28 Ağustos 2023’de başlayan yeni eğitim yılı itibariyle, Müslüman öğretmenlerin başörtülü olarak ders vermelerine izin verilecek.

Burhan Kesici: ”çok doğru bir karar”

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, Camia Haber’e yaptığı açıklamada, konuyla ilgili memnuniyetlerini dile getirdi. Kesici, “Bu çok verimli ve doğru bir karar. Başörtülü bayanlar yıllardır ders veremiyordu ve dini yaşantıları nedeniyle dışlanmış durumdaydılar.” diye kaydetti.

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici.

“Artık başörtülü bayanlar derslere girebilecek”

Burhan Kesici, Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsü yasağını kaldırmasının sonuç olarak çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizerken, “Yeni eğitim öğretim yılında artık tüm başörtülü bayanlar ders verebilecek. Bu çok sevindirici bir durum.” diye kaydetti.

Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararı

Federal Anayasa Mahkemesi 2023 Mart’ta aldığı kararda, Berlin’de öğretmenlerin artık derslere başörtüsüyle girebileceğine hükmetmişti. Berlin Eğitim Bakanlığı da mahkeme kararını dikkate almak zorunda kalmış, okullara söz konusu yasağın kaldırılmasını içeren “Tarafsızlık Kanunu” başlıklı bir yazı göndermişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş