Gündem

Bundesbank Başkanı Nagel: Almanya, Avrupa’nın Hasta Adamı Değil

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, Alman ekonomisindeki zayıflığın geçici olduğunu belirterek, "Almanya, Avrupa'nın hasta adamı değil" dedi.
06 Eylül 2023
@shutterstock

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt gazetesinde yer alan röportajında, Avrupa’nın en büyük, dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya ekonomisinin şu anda ivme kazandığını ve bu nedenle “kötümser” bir tablo çizmek için neden olmadığını belirtti.

Manşet | 22 Ağustos 2023 Bundesbank: Alman Ekonomisinde Henüz Bir Toparlanma Yok 22 Ağustos 2023

“İş gücü piyasası hâlâ sağlam”

Ekonomideki durumun bugün geçmişle karşılaştırılamayacağını vurgulayan Nagel, “Kışın yarıyılında teknik bir resesyona girdiğimiz ve ekonomik gelişmenin o zamandan beri tatmin edici olmadığı doğru. Kovid salgını, yüksek enflasyon ve ardından Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısı damgasını vurdu. Ancak önümüzdeki yıl tablonun yeniden olumluya dönmesini bekliyoruz. Örneğin iş gücü piyasası hâlâ oldukça sağlam ve 1990’ların sonunda olduğundan çok daha iyi durumda. Almanya, Avrupa’nın hasta adamı değil. Bence bu birçok kişi tarafından kolaylıkla yakalanabilecek bir yanlış teşhis. Bu konuda kendimize daha çok güvenmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Alman ekonomik modelinin modası geçmedi”

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Alman ekonomisinin sadece istihdam ve borç sürdürülebilirliği açısından değil, “genel olarak iyi durumda” olduğunu vurgulayan Nagel, “’Made in Germany’ ifadesinin değerinin yitirilmesine izin vermemeliyiz. Alman ekonomik modelinin modası geçmiş değil. Ancak bir güncellemeye ihtiyacı var.” ifadesini kullandı.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Almanya’nın enerji dönüşümü ve dijitalleşmeyi başarması gerektiğini belirterek, ülkenin küresel tedarik zinciri ve ticari ilişkilerini daha dayanıklı hale getirme ihtiyacı olduğunu vurguladı.

“Euro’nun hasta adamı”

Öte yandan, Alman ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti. Bu da İngiliz dergisi The Economist’nin 1999 yılında yayınladıkları “The sick man of the euro (Euro’nun hasta adamı) ” adlı makaleye gönderme yaparak ağustosta yeni bir analizini yayınlamasına neden olmuştu.

The Economist’in manşeti tartışma yarattı

21. yüzyılın başlangıcından hemen önce Almanya’yı Avrupa’nın hasta adamı olarak niteleyen The Economist, Ağustos 2023’deki yeni analizinde “Is Germany once again the sick man of Europe?” (Almanya bir kez daha Avrupa’nın hasta adamı mı?) manşetini atmıştı. Bu da piyasalarda Alman ekonomisine ilişkin tartışmaları ivmelendirmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş