Gündem

Almanya’da Çocuk Parası Sistemi Resmen Değişiyor: Yeni Dönem 2025’de Başlıyor!

Almanya’da çocuk parası sistemi resmen değişiyor. Federal Kabine, yeni Çocuk Temel Geliri yasa tasarısını kabul etti. Yeni yasanın 2025’de yürürlüğe girmesi öngörülüyor.
27 Eylül 2023
@shutterstock

Almanya’da çocuk parası sistemi değişiyor. Federal Kabine, Aile Bakanı Lisa Paus’un (Yeşiller) sunduğu Çocuk Temel Geliri yasa tasarısını kabul etti. Bu yasa, çocuk parası, ek çocuk yardımı, sosyal yardım ve sosyal güvence adı altında çocuklara verilen yardımların, Eğitim ve Katılım Paketi’nin bazı bölümleri dahil olmak üzere, “Çocuk Temel Geliri”  altında bir araya getirilmesini öngörüyor. Tasarının bir sonraki aşamada Federal Meclis’te görüşülmesi ve 2 Şubat 2024 tarihinde onaylanması planlanıyor.

Başvuru daha kolay olacak

Söz konusu yasa ile ailelere mali yardımlar konusunda daha iyi bir genel bakış sağlamak ve başvuruyu kolaylaştırmak hedefleniyor. Bunun için merkezi bir iletişim noktası olarak görev yapacak olan bir “Aile Hizmeti” oluşturulması planlanıyor.

İşte tasarının maddeleri:

  • Çocuk Temel Geliri, üç bileşenden oluşacak: tüm çocuklar ve gençler için gelire dayalı olmayan bir garanti miktar (mevcut çocuk parasına denk), gelire dayalı ve yaşa göre düzenlenmiş bir ek çocuk yardımı ve eğitim yardımları
  • Ek çocuk yardımı, çocuğun yaşına göre düzenlenmiş temel ihtiyaç, konut ve ısınma yardımı içeriyor.
  • Mevcut durumda ek çocuk yardımı alan ebeveynlere 14 ila 17 yaşlarındaki çocukları için aylık yaklaşık 60 Euro daha fazla ödeme yapılacak.
  • Ek çocuk yardımının yanı sıra eğitim yardımlarının bir parçası olan ve şu anda yıllık 174 Euro’yu bulan okul giderleri paketi, otomatik olarak ek çocuk yardımı başvurusunun ardından ödenecek.
  • Konut yardımı, ek çocuk yardımı alan kişilere de ödenebilecek.
  • Vatandaşlar, Çocuk Temel Geliri’nden, dijital ve basit bir başvuru ile faydalanabilecek.
  • Potansiyel hak sahiplerine, yardım başvurusunda bulunmalarına yönelik ulaşılacak. Bu kişilerin tespiti için bir “Çocuk Temel Geliri Kontrolü” yapılacak. Şimdiye kadar birçok ailenin bu yardımlardan ilgilenmediği için yararlanmadıkları ve bu nedenle böyle bir çözüm yoluna başvurulacağı vurgulandı.

Çocuk yoksulluğuna çözüm

Lisa Paus, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Federal Hükümet’in bu adımının, Almanya’daki “çocuk yoksulluğuna bir çözüm” olduğunu ifade etti. Paus, çocuklar ve gençlerin yoksulluktan korunması ve “endişeden uzak bir yetişme” sağlanması gerektiğini belirtirken, “Bu bir bürokrasi canavarı değil. Aksine tüm ailelerden sorumlu ve her ailenin başvurabileceği bir kurum oluşturuyoruz.” diye ekledi.

“Eyaletler çocuk yoksulluğundan haberdar”

Lisa Paus, Çocuk Temel Geliri’nin Federal Konsey tarafından onaylanacağını beklediğini ifade ederken, “Bavyera hariç, diğer 15 eyaletin hepsi Çocuk Temel Geliri’ni istiyor. Eyaletler, Almanya’nın her yerinde çocuk yoksulluğunun var olduğunu ve buna acilen çözüm bulmamız gerektiğini biliyorlar.” diye konuştu.

Federal İş Ajansı: 1 Ocak Gerçek Dışı

Federal İş Ajansı, Çocuk Temel Geliri’nin, 2025 yılı içerisinde aşamalı olarak başlayacağını öngördüğünü aktardı. Paus’un istediği tarihin organizasyon süreci nedeniyle gerçek dışı olduğu vurgulandı. Paus ise söz konusu uygulamayı 1 Ocak 2025 tarihinde başlatmak istiyor.

Ek Maliyet 6 Milyar Euro’yu Bulabilir

Almanya’da çocuk parası sisteminin sona ermesiyle  Çocuk Temel Geliri’ni başlatılacağı 2025 yılında ek maliyetlerin yaklaşık 2,4 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca hükümet çevrelerinden, Çocuk Temel Geliri yardımlarının kullanımının artması durumunda gelecek yıllarda maliyetlerin 6 milyar Euro’ya kadar çıkabileceği bilgisi verildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş