Dünya

“Gazze’de Felaket Kapalı Kapılar Ardında Değil, Gözler Önünde Gerçekleşiyor”

Birleşmiş Milletler, Gazze'deki durumun çok ciddi olduğunu söyleyerek gelecek günlerde olabileceklerden derin endişe duyduklarını belirtti.
14 Kasım 2023
BM Sözcüsü Dujarric, "Gazze'de durum çok ciddi. Önümüzdeki birkaç günde olabileceklerden ciddi endişe duyuyoruz." uyarısında bulundu. @aa

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze’de gelecek günlerde olabileceklerden derin endişe duyduklarını belirterek, “Gazze’deki insani felaket gözler önünde gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Dujarric, Gazze’deki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hafta sonu muhataplarıyla yoğun görüşmeler yürüttüğünü aktaran Dujarric, “Durum çok ciddi. Önümüzdeki birkaç günde olabileceklerden ciddi endişe duyuyoruz.” uyarısında bulundu.

Dünya | 7 Kasım 2023 BM: Gazze’de 10 Dakikada 1 Çocuk Öldürülüyor  7 Kasım 2023

“BM insani ateşkeste ısrarlı”

Dujarric, “Gazze’deki insani felaket kapalı kapılar ardında değil, gözler önünde gerçekleşiyor.” dedi. BM’nin insani ateşkes çağrısı konusunda ısrarcı olduğunu aktaran Dujarric, “Böylelikle her damla yakıt ya da bir ambulansın geçişi için müzakere etmek zorunda kalmayız.” değerlendirmesinde bulundu.

UNIFIL askerinin vurulmasını kınadı

Dujarric, BM’nin Lübnan-İsrail sınırında görev yapan Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) bünyesinde görevli askerin, bilinmeyen bir kaynaktan açılan ateş sonucu yaralanmasını kınadıklarını bildirdi.

BM personeli ve tesislerinin güvenliğinin sağlanması gerektiğine dikkati çeken Dujarric, çatışmanın daha geniş bir bölgeye yayılmaması için gerginliğin azaltılması çağrısını yineledi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 180’i aştı, bu kişilerin en az 4 bin 609’unu çocuklar ve 3 bin 100’ünü kadınlar oluşturuyor.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 44’ü Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda, 6’sı kuzeyde Lübnan sınırında olmak üzere 363’ü asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş