Gündem

Almanya’dan İsrail’e Çağrı: Gazze’deki Siviller Korunmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail'e, Gazze'deki sivillerin korunması çağrısında bulundu.
17 Kasım 2023
Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock Gazze'de sivillerin korunması gerektiğini söyledi. @aa

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, tarafların hızla ateşkes sağlaması gerektiğine atıfta bulunarak sivillerin korunması gerektiğini söyledi.

Baerbock, başkent Berlin’de, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, “İsrail, Hamas’a karşı kendini savunurken Gazze’deki sivillerin korunmasına daha fazla özen göstermekle yükümlüdür.” dedi.

Dünya | 16 Kasım 2023 BM, Gazze’de Çatışmalara Ara Verilme Tasarısı Kabul Etti 16 Kasım 2023

“BM’nin kararı hızla uygulanmalı”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde dün kabul edilen “Gazze Şeridi’nde çatışmalara acil ve uzatılmış ara verilmesini” içeren karara atıfta bulunan Baerbock, tüm tarafların bu kararı hızla uygulamak zorunda olduğunu ifade etti.

“Hamas artık aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu rehineleri serbest bırakmalı” diyen Baerbock, bunun “derhal ve ön şartsız” yapılması gerektiğini dile getirdi.

Kalıcı barış vurgusu yaptı

Baerbock, İsrail’in Gazze’deki durumu yürütme şeklinin, “İsraillilerin ve Filistinlilerin bir gün güven, barış ve özgürlük içinde, iki devlet halinde yaşayabilmeleri için bölgede kalıcı barış ihtimalini de belirleyeceğini” sözlerine ekledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş