Gündem

“Fransa’da Filistin’i Destekleyenler İşten Çıkarılma Baskısıyla Karşı Karşıya”

Fransa eski Başbakanı Dominique de Villepin, Filistin'e destek verenlerin, işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
29 Kasım 2023
 Fransa Eski Başbakanı Dominique de Villepin, Filistin'i destekleyenler işten çıkarılma baskısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. @aa

Fransa Eski Başbakanı Dominique de Villepin, sanat camiası ve medyadan Filistin’i destekleyenlerin işten çıkarılma baskısıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Fransız televizyon kanalı BFMTV’de “Le 120 Minutes” programına katılan Villepin, “Yine de sanatçılar ‘ortak düşüncenin diktatörlüğüne’ boyun eğmemeli.” ifadesini kullandı.

“Finansal baskı arttı”

Villepin, medya ve sanat camiasında “finansal baskının ağır bastığını” ve bunun sanatçıları fikirlerini özgürce söylemekten alıkoyduğunu vurguladı.

Bu durumun ABD’de olduğu gibi Fransa’da da yaşandığına dikkati çeken Villepin, sanatçıların, fikirlerini dile getirirken “sözleşmesinin iptal edileceği” endişesi taşıdığına işaret etti.

Yahudi karşıtı olmakla itham edildi

Villepin, Filistin asıllı model Bella Hadid’i örnek göstererek, modelin “kendi ailesinden, kendi tarihinden, kendi hayatından bahsederken bile” bu baskıyla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Eski Başbakan, bu sözlerinden dolayı bazı Fransız medya kuruluşları tarafından Yahudi karşıtı olmakla itham edildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş