Gündem

Fransa’da Polis Kontrolünden Kaçan 2 Genç Hayatını Kaybetti!

Fransa'da polis kovalamacasında scooter ile kaçarken kaza yapan 17 yaşındaki 2 genç hayatını kaybetti. Polis şiddeti ile gündeme gelen ülkede 17 yaşındaki iki arkadaşın ölümü tepki topladı.
11 Aralık 2023
Gündem Fransa’da Polis Kontrolünden Kaçan 2 Genç Hayatını Kaybetti! Fransa'da polis kovalamacasında scooter ile kaçarken kaza yapan 17 yaşındaki 2 genç hayatını kaybetti.

Fransa’da, sürücüsü kırmızı ışıkta geçtiği için polisin dur ihtarında bulunduğu scooter ile seyahat eden gençler, polis kovalamacasının ardından meydana gelen kazada hayatını kaybetti.

Fransa’da ulusal basının Meaux Savcılığına dayandırdığı haberlere göre, Fransa’nın Ile-de-France bölgesindeki Seine-et-Marne’da 8 Aralık gecesi yerel saatle 23.00 civarında meydana kazada, skuter yolcusunun ardından genç sürücü de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gündem | 9 Temmuz 2023 Fransa’da Polisi Protesto Etmek Yasaklandı 9 Temmuz 2023

“polis sizden durmanızı istediğinde durmalısınız”

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Brut’e verdiği röportajda iki gencin ölümüne ilişkin, “Kimse polisin ihtarına uymadığı için hayatını kaybetmeyi hak etmiyor. Bir polis veya jandarma sizden durmanızı istediğinde durmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, 17 yaşındaki gençlerin ölümü polis şiddeti ile gündeme gelen ülkede siyasilerden tepki topladı. Solcu milletvekilleri, kırmızı ışıkta geçmenin gençlerin ölümü ile sonuçlanmasına tepki gösterdi.

Olay

Suçla Mücadele Tugayı (BAC) polisleri kırmızı ışıkta geçtiğini tespit ettikleri skuterin sürücüsüne “dur” ihtarı yapmıştı.  Aynı skuterde 17 yaşındaki bir arkadaşıyla seyahat eden sürücü ise polisin ihtarına uymamıştı.

Skuterdaki gençler, yaklaşık 2 kilometre süren kovalamacanın ardından trafik ışıklarında duran bir aracın altına girmişti.

Soruşturma açıldı

Kazada yaralanan iki genç hastaneye kaldırılmış, scooter’da arkada bulunan gencin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Kazayla ilgili biri, gençlerin dur ihtarına uymamasına ilişkin olarak Chelles-Villeparisis polis merkezinde, diğeri “adam öldürme ve taksirle adam yaralama” suçlamasıyla Ulusal Polis Genel Müfettişliğinde (IGPN) soruşturma açılmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş