Gündem

Macron’dan İsrail’e Tepki: Yahudi Yerleşimcileri Cezalandırmanın Zamanı Geldi 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Gazze'de ateşkes konusunda çalışılması ve Batı Şeria'da barışı tehdit eden yasa dışı Yahudi yerleşimcileri cezalandırmanın zamanının geldiğini belirtti.
22 Aralık 2023
Macron'dan İsrail'e Tepki: Yahudi İşgalcileri Cezalandırmanın Zamanı Geldi  @aa

İsrail’in saldırılarının devam ettiği Gazze’de ateşkes sağlanması için çabaladıklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yahudi yerleşimcilerin cezalandırılmasını istedi.

Gündem | 29 Kasım 2023 “Fransa’da Filistin’i Destekleyenler İşten Çıkarılma Baskısıyla Karşı Karşıya” 29 Kasım 2023

Macron, Ürdün ziyareti kapsamında bölgede görev alan Fransız askerleriyle bir araya geldiği askeri üste yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırılarının devam ettiği Gazze ve Batı Şeria’daki durumu ele aldı.

“İnsani dramı unutamıyorum”

Bölgenin istikrarının tehdit altında olduğunu belirten Macron, “Gazze’de yaşanan insani dramı unutmuyorum.” dedi. Macron, bir siyasi ufkun yeniden açılması için Gazze’de ateşkes konusunda çalışılması gerektiğini vurgulayarak, “Ateşkesten çalınan her gün, bölgenin geleceğinden tahsil edilen bir gün demek.” ifadesini kullandı.

Emmanuel Macron, “çalınan her masum hayatın, bugünün ve yarının fanatizmine bir bağış” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Yahudi yerleşimciler cezalandırılmalı”

Batı Şeria’da barışı tehdit eden Yahudi yerleşimcileri cezalandırmanın zamanının geldiğini vurgulayan Macron, ülkesinin bölgedeki çatışmanın daha fazla yayılmaması için çabaladığını söyledi.

Macron, “Husilerin, Kızıldeniz’de seyrüsefer özgürlüğüne yönelik tehditleri kabul edilemez.” ifadesini kullanarak, bölgede çok sayıda ülkede Fransız askerlerinin bulunduğuna değindi.

Ukrayna’ya yardımlar devam edecek

Fransa Cumhurbaşkanı, Ukrayna-Rusya Savaşı’nı Rusya’nın kazanmasına izin veremeyeceklerini ve Ukraynalılara yardım etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Macron, “Operasyonlar başladıktan sadece birkaç gün sonra NATO’nun doğu kanadına konuşlanan ilk ordulardan biri olmak Fransa için bir onur.” dedi.

“Fransız topraklarında terör tehditleri devam ediyor”

Diğer yandan ülkesinin Sahel bölgesindeki çıkarlarını korumayı sürdüreceğini kaydeden Macron, bölgedeki askeri varlığını farklı yapılandıracağına işaret etti.

Macron, ülkesinin Nijer’deki askeri varlığını çekme sürecinin ciddi bir lojistik gerektirdiğini ve profesyonelce yürütüldüğünü belirterek, Fransız topraklarında terör tehdidinin de devam ettiğini aktardı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş