Gündem

Fransa’da Sel Nedeniyle 10 Binden Fazla Ev Elektriksiz Kaldı

Fransa'nın kuzey vilayetleri Nord ve Pas-de-Calais'de etkili olan sel, 10 binden fazla hanenin elektriksiz kalmasına neden oldu.
04 Ocak 2024
Fransa'nın kuzey vilayetleri Nord ve Pas-de-Calais'de etkili olan sel, 10 binden fazla hanenin elektriksiz kalmasına neden oldu. @aa

Fransa’nın kuzeyindeki Pas-de-Calais vilayetinde meydana gelen su baskınları dolayısıyla en yüksek tehlike durumu olan “kırmızı alarm” verildi.

Pas-de-Calais ve Nord vilayetlerinde dünden bu yana etkili olan kötü hava koşulları, bölge halkının hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Kırmızı alarm seviyesi devam ediyor

Ulusal basındaki haberlere göre, sel ve su baskınlarının etkili olduğu 2 vilayette 10 binden fazla hane elektriksiz kaldı. Söz konusu vilayetlerde kuvvetli rüzgar da etkili olurken, su baskınlarının yaşandığı Pas-de-Calais’de teyakkuz için en yüksek tehlike durumu olan “kırmızı alarm” bugün de devam etti.

Yüzlerce itfaiye ekibi bölgeye sevk edildi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, Pas-de-Calais’de yaşanan su baskınlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla vilayette ek 120 itfaiye erinin görevlendirildiğini belirtti.

Su kaynaklarından uzak durun çağrısı yapıldı

Pas-de-Calais sakinlerinden dere, göl, akarsu gibi su kaynaklarından uzak durmaları ve araçlarını kullanmamaları istendi. Vilayetteki su baskınları hayatı olumsuz etkilerken, bölge halkından evlerinin üst katında kalmaları ve sadece yerel makamların talimatıyla evlerini tahliye etmeleri talep edildi.

Su taşkınları riski devam ediyor

Pas-de-Calais’deki Aa Nehri taşma riski taşırken, vilayetteki Blendecques kasabasında bir futbol sahası tamamen sular altında kaldı.

Vilayetin birçok yerinde su taşkınları nedeniyle halk ulaşımda güçlük yaşadı. Bourthes köyünün bazı sakinleri çareyi traktörle yolculuk etmekte buldu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş