Gündem

Fransa, Yahudi Yerleşimcilerin Ülkeye Girişini Yasaklayacak

Fransa'nın, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli sivillere şiddet uygulayan "aşırıcı" Yahudi yerleşimcilerin ülke topraklarına girmesini yasaklayacağı bildirildi.
03 Ocak 2024

Fransa Dışişleri Bakanlığı, aşırılık yanlısı yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin ülkeye girmesini yasaklayacaklarını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı, bir gazetecinin, Fransa’nın birçok defa aşırıcı Yahudi yerleşimciler hakkında önlem alacağını duyurmasına rağmen neden bu girişimi almakta geç kaldığı yönündeki sorusuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Aşırıcı yahudilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecek”

Açıklamada, Paris yönetiminin, Batı Şeria’da Filistinli sivillere şiddet uygulayan aşırıcı Yahudi yerleşimcilerin ülkeye girmesine izin vermeyeceği ifade edildi.

Gündem | 22 Aralık 2023 Macron’dan İsrail’e Tepki: Yahudi Yerleşimcileri Cezalandırmanın Zamanı Geldi  22 Aralık 2023

Bu tür önlemleri almak için öncelikle söz konusu kişilerin belirlenmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, Fransa’nın, bu yerleşimcilere karşı Avrupa Birliği (AB) düzeyinde de yaptırım uygulanmasına olumlu baktığı belirtildi.

“Avrupalı ortaklarımızla yaptırım konusunda görüşüyoruz”

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın Aralık 2023’te Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda bu konuya değindiği aktarılarak, “Bu konuda, Avrupalı ortaklarımızla bu yaptırımlardan etkilenebilecek kişileri tespit etmek için çalışıyoruz.” ifadesine yer verildi.

“Şiddet sona ermeli”

Söz konusu Yahudi yerleşimcilere yönelik bu tarz yaptırımların alınması için AB’yi oluşturan 27 ülkenin tamamının mutabık olması gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Fransa, Batı Şeria’da Yahudi yerleşimci grupların Filistinlilere şiddetini bir kez daha güçlü şekilde kınıyor. Bu şiddet sona ermeli. Bunu sağlamak ve faillerini yargılamak İsrailli makamlarının sorumluluğu.” ifadeleri kullanıldı.

“İsrail’in yeni konut inşasına izin vermesi utan verici”

Fransa’nın genel anlamda sömürgeciliği de kınadığı, uluslararası hukuka göre sömürgeciliğin yasa dışı olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda, İsrailli yetkilileri, son zamanlarda Filistin topraklarındaki yerleşimleri hızlandıran, örneğin 6 Aralık tarihinde duyurulan Doğu Kudüs’teki yerleşim birimlerinde 1800 yeni konut inşasına izin verme gibi utanç verici kararları gözden geçirmeye davet ediyoruz.”

Colonna, 19 Aralık 2023’te, ülkesinin, Batı Şeria’daki bazı aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilere karşı önlem almaya karar verdiğini duyurmuştu.

Yahudi yerleşimciler 9 Filistinliyi öldürdü

İsrailli hak örgütü Yesh Din, 2023’ün işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimci şiddeti açısından en şiddetli yıl olduğunu ve sadece 7 Ekim’den sonraki iki ayda 242 yerleşimci şiddeti olayı yaşandığını ve bu saldırılarda 9 Filistinlinin öldürüldüğünü bildirdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş