Gündem

Alman Hükümeti Gazze’deki Yaralıların Ülkeye Getirilmesini Değerlendiriyor

Alman hükümetinin Gazze'deki yaralıların ülkeye getirilmesi konusunu değerlendirdiği bildirildi.
08 Ocak 2024
İsrail'in Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalaması sonucu 40 kişi öldü @aa

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Gazze’deki yaralıların Almanya’ya getirilip getirilmeyeceği konusunda bakanlıklar arası görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Berlin’de olağan basın toplantısı düzenledi. Almanya olarak Gazze’den Mısır’a getirilen yaralıların, özellikle de bebeklerin tedavisi için kullanılan solunum cihazları ve kuvözlerin Mısır’daki hastanelere gönderdiklerini hatırlattı.

Dünya | 5 Ocak 2024 İsrail, Gazze’de Günde En Az 108 Çocuk Öldürdü 5 Ocak 2024

“Gazze’deki bebeklere destek oluyoruz”

Fischer, şu değerlendirmede bulundu: “Bu bağlamda Mısır’a yaklaşık 2 milyon euro değerinde tıbbi malzeme ve ekipman sağladığımızı ve Gazze’den gelen hastalara, özellikle de küçük çocuklara ve bebeklere destek olduğumuzu söyleyebilirim. Aynı durum Gazze’den gelen yaralıların tedavileri için 400 bin euroluk yardım gönderilen Ürdün için de geçerlidir. Bu fonlar aynı zamanda Gazze’den gelen hastaların, özellikle de bebeklerin ve küçük çocukların bakımı için tıbbi malzeme ve diğer ekipmanların tedarik edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.”

“Gazze’de yeni bir İsrail işgali olmamalı”

İsrailli bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir’in “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdikleri” yönündeki açıklamalarını anımsatan Fischer, bu ifadelere çok net bir şekilde tepki gösterdiklerine işaret etti.

Fischer, “İki devletli çözüme bağlı kaldığımızı ve bu saldırgan söylemi yardımcı olmaktan uzak bulduğumuzu açıkladık. Gazze Filistinlilere aittir, Gazze’den zorla yerlerinden edilmemeliler. Gazze’de yeni bir İsrail işgali olmamalıdır.” diye konuştu.

“Gazze için daha fazla yardım götürülmesini talep ediyoruz”

İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesinde meşru müdafaa hakkına sahip olduğunu belirten Fischer “Ancak aynı zamanda elbette sivil halk için felaket bir durum söz konusu. Gazze’de sivil halkın içinde bulunduğu feci durumu görüyor ve şu anda orada tarif edilemez koşullarda yaşayan insanların, kadınların, çocukların ve erkeklerin durumunun iyileştirilmesi için Gazze Şeridi’ne daha fazla yardım götürülmesini talep etmeye devam ediyoruz. Bu aynı zamanda İsrail’in savaşın şiddetini azaltması gerektiği anlamına da gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

İsrailli yerleşimciler uluslararası hukuku ihlal ediyor

Fischer Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimcilerin uluslararası hukuku, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve genel kurul kararlarını ihlal ettiğinin altını çizdi.

İsrail’in mücadelesinin sivil halka karşı değil Hamas’a karşı olması gerektiğini vurgulayan Fischer, bu çerçevede İsrail’in de uluslararası hukuka uyma yükümlülüğü olduğuna dikkati çekti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş