Gündem

Fransa’nın Yeni Başbakanı 34 Yaşındaki Gabriel Attal Oldu 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elisabeth Borne'un bıraktığı başbakanlık koltuğuna Eğitim Bakanı Gabriel Attal'ı getirdi.
09 Ocak 2024
Fransa Başbakanı Gabriel Attal @shutterstock

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 34 yaşındaki Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ı başbakan olarak atadı. Attal, Fransa tarihinde bu göreve getirilen en genç isim oldu.

Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron’un, Gabriel Attal’ı başbakan olarak atayarak kendisine hükümet kurma görevi verdiği belirtildi.

Fransa’nın en genç başbakanı oldu

34 yaşındaki Attal, bugüne kadar Laurent Fabius’un taşıdığı “Fransa’nın en genç başbakanı” unvanının yeni sahibi oldu. Attal, Borne’un dün istifasını Cumhurbaşkanı​​​​​​​ Macron’a sunmasının ardından, başbakanlık koltuğu için anılan isimler arasında yer alıyordu.

Geçen yıl Pap Ndiaye yerine Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Attal, son 65 yılda hükümette yer alan üyeler arasında “en genç” isimdi.

Okullarda uzun elbise giyilmesini yasaklamıştı

Attal’ın bakanlık döneminde laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle devlet okullarında abaya giyilmesini yasaklaması tartışma yaratmıştı.

Ülkede 27 Ağustos 2023’te alınan “abaya yasağı” kararı, hak ve özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle Danıştay’a taşınmış, Danıştay yasağın “özel hayata saygı, ibadet ve eğitim haklarını ihlal etmediğine” hükmetmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş