Gündem

Almanya Ekonomisi 2023 Yılında Küçüldü

Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,3 daraldı.
15 Ocak 2024
Almanya Ekonomisi 2023 Yılında Küçüldü @shutterstock

Almanya’da ekonomi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılamasının etkisiyle yüzde 0,3 daraldı.

Gündem | 30 Ağustos 2023 Alman Ekonomisi Büyümüyor: İşsizlik Beklentisi Arttı! 30 Ağustos 2023

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman ekonomisinin 2023 yılı büyüme öncü verilerini açıkladı. Verilere göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,3 geriledi.

Almanya Ekonomisi 2022 yılında yüzde 1,3 büyümüştü

Alman ekonomisindeki küçülme oranı piyasa beklentileriyle uyumlu seviyede gerçekleşti. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya, 2022 yılında ise yüzde 1,3 düzeyinde büyümüştü. Almanya ekonomisi, 2023’ün son çeyreğinde de bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 küçüldü.

Destatis Başkanı Ruth Brand, konuya ilişkin açıklamasında, “Almanya’da genel ekonomik gelişme, çok sayıda krizin damgasını vurduğu 2023 yılında sekteye uğradı.” ifadesini kullandı.

En büyük etken koronavirüs

Fiyat seviyesinin yüksek seyretmesinin ekonomik büyümeyi sınırladığına işaret eden Brand, artan faiz oranları ile zayıf iç ve dış talep nedeniyle oluşan olumsuz finansman koşullarının da ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Brand, Alman ekonomisinin koronavirüs salgınının başladığı 2020 yılında yaşanan keskin ekonomik durgunluğun ardından girdiği toparlanma sürecini 2023 yılında devam ettiremediğine dikkati çekti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş