Gündem

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete: AfD İle Aranıza Sözde Değil, Özde Mesafe Koyun

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, AfD’den bazı siyasilerin aşırı sağcı Kimlikçiler Hareketi (Identitäre Bewegung) ve iş dünyasından bazı temsilcilerle buluşarak ‘yeniden göç’ ve asimilasyon planları hakkında görüşmelerinin ifşa edilmesi münasebetiyle bir açıklama yaptı.
15 Ocak 2024
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @camiahaber

AfD’li bazı siyasilerin aşırı sağcı Kimlikçiler Hareketi (Identitäre Bewegung) ve iş insanlarıyla bir araya gelerek ‘yeniden göç’, asimilasyon planları ve mülteci meselesiyle ilgili görüştüğü ifşa oldu. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, bu durumu değerlendirerek demokratik partilerin AfD ile aralarına sadece sözde mesafe koymalarının yeterli olmadığını söyledi.

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete,  “Ortaya çıkan son haberlerle birlikte, AfD’nin zihniyetine dair kalan tüm şüpheler de artık ortadan kalkmalıdır. Tüm demokratik partileri bundan böyle kendi politikalarını eleştirel bir gözle yeniden incelemeye ve yeniden düzenlemeye davet ediyoruz. Bu durum özellikle mülteci politikası için geçerlidir” dedi.

“Bütün yük mültecilerin omuzlarına bindirilmemeli”

Bütün yükü mültecilerin omuzlarına bindiren siyasi retoriğe bir son verilmesi gerektiğini, bu konunun seçimlerde doğrudan AfD’nin işine yaradığını söyleyen Ali Mete, “Federal hükûmet ve eyalet hükûmetleri de koruma arayan insanların dengeli bir şekilde dağılımını sağlamalı, kapasitelerini artırmalı, yerel altyapıya yatırım yapmalı ve sivil toplumu güçlendirmelidir.Evrensel insan haklarının altının oyulmasına yönelik taleplere de artık son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yaptığı yazılı açıklamada, üst sınır ya da iltica prosedürlerinin Avrupa dışına taşınması gibi tartışmaların AfD’nin ekmeğine yağ sürdüğünü söyleyen Mete, “Sığınma hakkı, tarifsiz acılar çekilerek edinilmiş bir haktır ve tabii olarak anayasanın bir parçasıdır. Bu hakkı yok sayan herkes demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün temel direklerini kesip atmış olur” diye ekledi.

“IGMG Olarak büyük endişe taşıyoruz”

Ali Mete sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokratik partilerin AfD ile aralarına sadece sözde değil, özde de mesafe koymalıdır. Aşırı sağ cenahtan bir şeyler devşirmeye çalışmak, insan haklarını göreceleştirmek, dinî ya da etnik azınlıklara karşı korku ve ön yargı uyandıran her açıklama AfD’ye seçim desteği anlamına gelir.”

Mevcut anketler ışığında, İslam Toplumu Millî Görüş olarak büyük bir endişe taşıdıklarını söyleyen Mete, son olarak, “Bazı eyaletlerde açıkça İslam düşmanı olan AfD en büyük siyasi güç hâline gelebilir. Durum ciddidir, Almanya’daki Müslüman yaşamı hiç bu kadar tehdit altında olmamıştır. Siyasi olarak AfD’nin ekmeğine yağ sürmeye devam eden herkes de bu suça ortak olmaktadır” şeklinde konuştu.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş