Toplum

Almanya’da Gıdada Yıllık Enflasyon Yüzde 12,4’e Yükseldi

Almanya'da enflasyon 2023'te yıllık bazda yüzde 5,9 artış gösterirken gıda fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 12,4 oldu.
16 Ocak 2024
@Shutterstock

Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2023’te yıllık bazda yüzde 5,9 oldu. Ülkedeki gıda fiyatları ise yıllık bazda keskin bir artış gösterdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Aralık 2023 ve geçen yıla ilişkin fiyat artışlarına ilişkin öncü verilerini teyit etti. Buna göre, ülkede TÜFE Aralık 2023’te önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 yükselirken, aylık bazda yüzde 0,1 arttı.

Gıda fiyatları arttı

Almanya’da enflasyon 2023’te ise yıllık bazda yüzde 5,9 olurken, 2022’deki yüzde 6,9 seviyesine göre yavaşlama gösterdi. Ülkede geçen yıl gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 12,4 artışla keskin bir sıçrama gösterdi, enerji ürünleri fiyatları yüzde 5,3 arttı.

Enerji ve gıda fiyatları hariç tutulan çekirdek enflasyon 2023’te yıllık bazda yüzde 5,1 oldu. Çekirdek enflasyon 2022’deki yüzde 3,8 seviyesine göre yükseldi.

“Enflasyon hala yüksek”

Almanya’da 2024 yılının girmesiyle birlikte karbondioksit vergisi de arttı. Gastronomi sektöründe de yüzde 7’lik Katme Değer Vergisi tekrardan yüzde 19’a yükseltildi.

Destatis Başkanı Ruth Brand, verilere ilişkin değerlendirmesinde, geçen yılki fiyat artışlarının 2022’deki rekor seviyenin altında gerçekleştiğini belirterek, “Ancak enflasyon neredeyse yüzde 6 ile hala yüksek bir seviyede. Gıda fiyatları geçen yıl yıllık bazda keskin artışlar gösterdi. Önceki yılda olduğu gibi, enerji fiyatları Rusya-Ukrayna Savaşı ve çoklu krizlerden etkilendi.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş