Toplum

Almanya’da Yapay Zeka İle Telefon Dolandırıcılığında Son Nokta: Ses Klonlama

Almanya’da özellikle yaşlıların korkulu rüyası olan telefon dolandırıcılığı, ses klonlama ile ayyuka çıktı. Peki bundan kendinizi nasıl koruyabilirsiniz. Camia Haber araştırdı.
17 Ocak 2024
@Shutterstock

Almanya’da vatandaşlar yıllardır sahte telefon ve maillerden büyük endişe duyuyor. Özellikle yaşlıların korkulu rüyası olan telefon dolandırıcılığı, yapay zekanın ses klonlama programları ile ayyuka çıktı.

yakınının sesini klonluyorlar

Buna göre yapay zeka ile ses klonlama gerçekleştiren dolandırıcılar, ses sahibinin yakınlarını arayıp, bir hikaye uydurduktan sonra para istiyor. Panik olan yakınlar ise çoğu zaman düşünmeden istenen miktarı dolandırıcılara teslim ediyor.

“dolandırıcılar seslere çok kolay ulaşabiliyor”

Yapay zeka alanında danışmanlık hizmeti veren Zerna.io GmbH adlı şirketin CEO’su Michael Zerna, konuyla ilgili Berliner Zeitung’a açıklamalarda bulundu. Zerna, söz konusu dolandırıcılık yöntemini şaşırtıcı bulmadığı ifade ederken, “Sonuçta dolandırıcılar artık bir kişinin sesine çok fazla çaba harcamadan ulaşabiliyor. Örneğin TikTok, YouTube, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan videolardan sesler klonlanabiliyor.” diye kaydetti.

darknet’ten özel bilgilere ulaşıyorlar

Michael Zerna, söz konusu mağdurların telefon numarası gibi kişisel bilgilere ise dolandırıcıların Darknet üzerinden ulaştığını belirtti. Zerna, “Bunun ardından belirli programlar aracılığıyla kişisel profiller oluşturmak mümkün. Bu sayede dolandırıcılar, kimin çocuğu olduğunu, kimin nerde çalıştığını öğreniyor. Bu şekilde yapay zeka ile dolandırıcılık denemeleri artıyor.” diye kaydetti.

yapay zeka ile telefon dolandırıcılığı

Yapay zeka ile örnek olarak bir çocuğun sesi klonlanıp, çocuğun ağzından anne aranıyor. Kaza gibi acil yardım edilmesi gereken bir durumdan bahsediliyor ve annenin panik olması sağlanıyor. Çocuğun kazaya sebep olduğu için tutuklanacağı, sadece belli bir miktar ödendiğinde serbest kalabileceğinden bahsediliyor. Bunun üzerine annenin bir banka hesabına para yatırması veya birisine para teslim etmesi talep ediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş