Gündem

“Yardım Fonlarını Kesenler, Mülteci Sayısının Azalmasını Beklemesin”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete ve insani yardım derneği Hasene International Başkanı Bekir Altaş, Federal Hükûmet’in kalkınma yardım fonlarında yapmayı planladığı kesinti münasebetiyle bir açıklama yaptılar.
18 Ocak 2024
@shutterstock

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete ve insani yardım derneği Hasene International Başkanı Bekir Altaş, Federal Hükûmet’in kalkınma yardım fonlarında yapmayı planladığı kesintinin sadece yoksulluktan etkilenenler için bir yıkım olmayacağını, aynı zamanda Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın diğer ülkelere kötü örnek teşkil ettiğini söylediler.

“Onurlu bir yaşam arayışı uğruna hayatların tehlikeye atıyorlar”

Açlık çeken insanların sayısı dünya çapında sürekli arttığını söyleyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, “Kaynakları adil bir şekilde dağıtmakta ve dünyanın dört bir yanında insanca bir yaşamı mümkün kılmakta küresel toplum başarısız kalıyor. Hâlihazırdaki durum oldukça kritik. Artan çatışmalar ve doğal afetler nedeniyle giderek daha fazla insan evlerini terk ediyor, barış içinde ve onurlu bir yaşam arayışı uğruna hayatlarını tehlikeye atan yolculuklara çıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Yardım fonlarının artırılması gerekirken kesintiye gidiliyor”

Genel Sekreter Mete, Alman Hükûmeti’nin kalkınma iş birliğinde yapmayı planladığı kesintiler, sadece yoksulluktan etkilenenler için bir yıkım anlamına gelmediğini belirterek, “Büyük bir ekonomiye sahip bir ülke olarak Almanya, diğer ülkeler için de olabilecek en kötü örneği teşkil ediyor. Dünyada artan acılar karşısında yardım fonlarını artırmak gerekirken, bunun yerine fonlarda kesintiye gidiliyor” şeklinde konuştu.

Almanya’nın, ekonomik gelirinin en az yüzde 0,7’sini kalkınma iş birliği için harcama konusunda uluslararası düzeyde kabul edilmiş bir hedefi olduğunu söyleyen Mete, bu kesintinin anlaşmanın ihlali anlamına geldiğini ve bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 1,5 milyar euro daha az yardım parası söz konusu olacağını söyledi.

“Siyasi açıdan dar görüşlülük”

Kalkınma yardım fonlarında yapılması planlanan kesinti nedeniyle açıklama yapan Hasene Başkanı Bekir Altaş: “Kalkınma iş birliğindeki kesintiler siyasi açıdan dar görüşlülük anlamına da geliyor. İnsanlara hiçbir umut sunmazsanız, daha iyi bir yaşama olan umutlarını ellerinden almış olursunuz. Umudu olmayanlar yola çıkacak ve şanslarını başka yerlerde arayacaklardır” dedi.

Hasene International olarak dünyanın dört bir yanında faaliyet gösterdikleri söyleyen Altaş, “Hasene International, sahadaki duruma yakından şahitlik ediyor, mağdurlarla konuşuyor ve kaçmanın çoğu insan için genellikle son seçenek olduğunu tecrübelerimizden biliyoruz. İnsanlar ancak başka bir çıkış yolu kalmamışsa hayatlarını tehdit eden kaçış yollarına düşmeyi seçiyorlar. Bir yandan yardım fonlarında kesinti yaparken diğer yandan mülteci sayısını azaltmaya çalışmak ileri görüşlü bir politika değil.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş