Gündem

Almanya’dan Yurt Dışına Giden Emeklilerin Sayısı Artıyor

Almanya’dan yurt dışında giden emeklilerin sayısı geçtiğiniz yıl 1,71 milyon kişiye ulaştı. Bu sayı, 20 yıl öncesine kıyasla üçe katlanmış durumda.
18 Ocak 2024
@shutterstock

Almanya’dan yurt dışında giden emekli sayısında her yıl artış yaşanmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz yıl Alman Emeklilik Kasası, yurt dışında yaşayan toplam 1,71 milyon emekliye maaşlarını yatırdı. Bu sayı, 20 yıl öncesine kıyasla üçe katlanmış durumda.

her yıl artıyor

Almanya’dan yurt dışında giden emekli sayısında her yıl artış yaşanmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz yıl Alman Emeklilik Kasası, yurt dışında yaşayan toplam 1,71 milyon emekliye maaşlarını yatırdı. Bu sayı, 20 yıl öncesine kıyasla üçe katlanmış durumda.

emeklilerin yüzde 7’si yurt dışında

Alman Emekliler Sigortası Birliği’nin yayınladığı rapora göre toplam 20 milyon emeklilin yüzde 7’si yurt dışında yaşıyor. Yapılan araştırmada bunların çoğunluğunun Türkiye, İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerden gelen misafir işçilerin oluşturduğu vurgulandı.

1,23 milyon emekli yurt dışında

Yaklaşık 1,23 milyon emekli maaşının, Almanya dışındaki AB ülkelerine gittiği belirtildi. Diğer Avrupa ülkeleri noktasında ise yaklaşık 282 bin emekli maaşı yatırıldığı açıklandı. Emekli maaşların 200 bin civarının ise diğer ülkelere havale edildiği belirtildi.

Toplum | 22 Aralık 2023 Almanya’da 45 Yıl Çalışanlar da 63 Yaşında Emekli Olamayacak 22 Aralık 2023

“700 Euro maaş bağlayıp beni emekli yaptılar”

Örnek olarak Düsseldorf’ta 38 sene yaşamış Ömer Kaya, emekli maaşı ile geçimini sağlayamadığı için Türkiye’ye kesin dönüş yapanlardan. Camia Haber’e konuşan Kaya, geçirdiği felç nedeniyle emekli olduğunu belirtirken, “Çalışamadığımdan dolayı 700 Euro maaş bağlayıp beni emekli yaptılar. Ev kiram 500 Euro’ydu. Baktım aldım maaş kirama yetmiyor. Türkiye’ye döndüm.” ifadelerini kullandı.

“Almanya’da perişan durumdaydım”

Türkiye’de şu an Almanya’da hayal dahi edemeyeceği rahat bir hayat yaşadığını belirten Kaya, “Almanya’da perişan durumdaydım. Ne yiyip ne içecektim? Burada eşimle dostumla çok şükür iyi durumdayım.” diye kaydetti.

260 bin alman emekli de yurt dışında

Fakat yurt dışına giden emekliler arasında sadece yabancı kökenliler yok. Yaklaşık 260 bin Almanın da farklı ülkelere gittiği yayınlanan raporda dikkat çekti. Bunların yaklaşık 28 bini Avuturya’da, 26 bini, İsviçre’de ve 22 bini İspanya’da yaşıyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş