Gündem

İtalya: Gazze’ye Barış Gücü Göndermeye Hazırız

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Gazze’de barış misyonuna ihtiyaç duyulması halinde asker göndermeye hazır olduklarını söyledi.
19 Ocak 2024
İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Gazze'ye asker göndermeye hazır olduklarını söyledi @aa

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Gazze’de barış misyonuna ihtiyaç duyulması halinde geçiş aşamasında kendi askerlerini Birleşmiş Milletler (BM) ile barış gücü olarak göndermeye hazır olduklarını söyledi.

“Askerlerimizi göndermeye hazırız”

Tajani, Radio24’e verdiği demeçte, Orta Doğu’daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lübnan’da 1000’den fazla İtalyan askerinin Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) çerçevesinde görev yaptığını hatırlatan Tajani, İsrail’in saldırısı altında bulunan Gazze’deki durumla ilgili, “Gazze’de bir barış misyonu gerekirse geçiş aşamasında askerlerimizi BM Barış Gücü olarak göndermeye hazırız.” dedi.

Tajani, bu hususta ABD’den kendilerine Lübnan’daki misyonlarını genişletmeye yönelik bir talep gelmediğini vurguladı.

“Kızıldeniz’de AB misyonu oluşturulmalı”

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler’in, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere saldırılar düzenlemesi nedeniyle uluslararası gündemde yer tutan Kızıldeniz’deki seyrüsefer güvenliğine de değinen Tajani, gelecek pazartesi günü Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuşma yapacağını ifade etti. Tajani, Kızıldeniz’de seyrüsefer güvenliği için AB misyonu oluşturulmasını desteklediklerini kaydetti.

Gazze’de son durum

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 10 bin 800’ü çocuk, 7 bin 250’si kadın olmak üzere 24 bin 620 Filistinli öldürüldü, 61 bin 830 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.  (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş