Dünya

BM: Gazze’de Öldürülen 25 Bin Kişinin Yüzde 70’i Çocuk ve Kadın

BM, İsrail'in yoğun saldırıları ve ablukası altında bulunan Gazze'de, 7 Ekim'den bu yana öldürülen yaklaşık 25 bin kişinin yüzde 70'inin çocuk ve kadın olduğunu bildirdi.
19 Ocak 2024
BM, İsrail'in yoğun saldırıları ve ablukası altında bulunan Gazze'de, 7 Ekim'den bu yana öldürülen yaklaşık 25 bin kişinin yüzde 70'inin çocuk ve kadın olduğunu bildirdi @aa

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki temsilcisi Ajith Sunghay, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Sunghay, “Gazze’de bir başka sarsıcı dönüm noktasına daha ulaşıyoruz. Gazze Sağlık Bakanlığına göre yaklaşık 25 bin kişinin öldüğü bildirildi. Bunların yüzde 70 kadın ve çocuk.” dedi.

“60 binden fazla yaralı var”

Gazze’de en az 61 bin 500 kişinin yaralandığını belirten Sunghay, binlerce kişinin ise hala enkaz altında olduğunu ve çoğunun öldüğünün varsayıldığını kaydetti. Sunghay, hafta başından bu yana Gazze’de olduğunu belirterek binlerce kişinin çaresiz durumda Refah Sınır Kapısı’na gelmeye devam ettiğini ve ellerine geçen her türlü malzemeyle derme çatma barınaklar kurduğunu ifade etti.

Gazze’nin ortasına ve Han Yunus bölgesine yönelik ağır bombardımanın Refah Sınır Kapısı’ndan açıkça görülebildiğini vurgulayan Sunghay, gecelerin, Gazzeliler için “en korkutucu” vakit olduğunun altını çizdi.

İsrail, günlerce alıkoyduğu kişilere işkence etmiş

İsrail tarafından tutuklanan ve sonrasında serbest bırakılan kişilerle görüştüğünü de aktaran Sunghay, bu kişilerin, İsrail güçleri tarafından bilinmeyen yerlerde 30 ila 55 gün alıkonulduğunu, dövüldüğünü ve işkenceye varabilecek muameleye maruz kaldıklarını anlattığını söyledi.

Sunghay, “İsrail, tutuklanan veya gözaltına alınan herkesin, uluslararası insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk normları ve standartlarına uygun şekilde, özellikle de hukuki süreç haklarına tam saygı gösterilerek muamele görmesini sağlamak için acil adımlar atmalı.” diye konuştu.

20 bin bebek savaş ortamında doğdu

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 7 Ekim’den bu yana İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde 20 bin çocuğun doğduğunu bildirdi.

BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan UNICEF İletişim Uzmanı Tess Ingram, “Gazze Şeridi’nde bu gerilimin tırmandığı 105 günde yaklaşık 20 bin bebek savaş ortamında doğdu. Bu durum, yaklaşık her 10 dakikada bir, bu korkunç savaşın ortasında doğan bir bebek anlamına geliyor.” dedi.  (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş