Gündem

Almanya Savunma Bakanı: Avrupa’da Savaş Tehdit Durumuyla Karşı Karşıyayız

Avrupa'da 30 yıldır görülmemiş bir askeri tehdit durumuyla karşı karşıya olduklarını söyleyen Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Avrupa'daki savaş tehdidine karşı uyarıda bulundu.
19 Ocak 2024
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius @shutterstock

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, zaman zaman dile getirilen Avrupa’daki savaş tehdidine ilişkin uyarılarda bulundu.

Gündem | 7 Aralık 2023 Almanya Savunma Bakanı: Zorunlu Askerliğin Kaldırılması Hataydı 7 Aralık 2023

Bakan Pistorius, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, halihazırda muhtemel bir Rus saldırısının olacağını düşünmediğini ifade ederek uzmanların bu konudaki beklentilerini paylaştı.

“Askeri tehdit durumuyla karşı karşıyayız”

“Hem olası hem de maksimum risk senaryolarını analiz ediyoruz. Kesin olan bir şey var ki, Avrupa’da bir kez daha 30 yıldır görülmemiş bir askeri tehdit durumuyla karşı karşıyayız.” diyen Boris Pistorius, bunu Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında gördüklerini belirtti.

“Rusya NATO ülkesine bile saldırabilir”

Pistorius, “Kremlin’den neredeyse her gün tehditler duyuyoruz, son olarak Baltık ülkelerindeki dostlarımıza karşı olduğu gibi… Dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir gün bir NATO ülkesine bile saldırabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Elbette en kötü senaryoları düşünmek gibi bir görevimiz var.” değerlendirmesini yaptı.

“5 yıl sonra saldırı olabilir”

Gazetenin “Rusya’nın saldırı riski ne kadar büyük? Buna hazırlanmak için ne kadar zamanımız var?” şeklindeki sorusuna Pistorius, “Şu anda bir Rus saldırısının muhtemel olduğunu düşünmüyorum. Uzmanlarımız bunun 5 ila 8 yıllık bir sürede mümkün olabileceğini bekliyorlar.” yanıtını verdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş