Gündem

Alman Milletvekillerinden “Gazze’de Ateşkes” Çağrısı

Almanya'da aralarından Türkiye kökenli milletvekillerinin de bulunduğu Sosyal Demokrat Partili (SPD) 20 milletvekili, "Gazze'de ateşkes" çağrısında bulundu.
19 Ocak 2024
Almanya'da Sosyal Demokrat Partili 20 milletvekili, ortak bildiri yayınlayarak Gazze'de ateşkes çağrısı yaptı @aa

Gazze’de 25 bine yakın insanın öldüğünü söyleyen Almanya’da Sosyal Demokrat Partili 20 milletvekili, ortak bildiri yayınlayarak Gazze’de ateşkes çağrısı yaptı.

Aralarında Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Macit Karaahmetoğlu gibi Türkiye kökenli milletvekillerinin de bulunduğu 20 Alman milletvekili, bildiri yayınlayarak “Gazze’de ateşkes ve insani yardım” çağrısında bulundu ve tarafları, çatışmanın sonlandırılması için acil adımlar atmaya davet etti.

“2 milyondan fazla insan hayati kaynaklardan mahrum bırakıldı”

“Ateşkes şimdi, insani felaketi önleyin, iki devletli çözümü ilerletin” başlıklı bildiride, İsrail ordusunun bombardımanının Gazze’de yaşayan 2 milyondan fazla insanı hayati kaynaklardan mahrum bıraktığı ve çocukların da aralarında bulunduğu 25 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olduğu hatırlatıldı.

İki devletli çözüm vurgusu yapıldı

Bildiride acil insani ateşkesin zaruri olduğu vurgulanarak “Sivillerin çektiği acıların hafifletilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması için acil insani ateşkes şart ve bu da barış için gerekli bir koşul.” ifadesi kullanıldı.

Bildiride ayrıca çatışmanın çözümü için yoğun diplomasi çabalarının başlatılması gerektiği belirtildi. İki devletli çözüme vurgu yapılan bildiride, bu çözümün sürdürülebilir bir barışın temelini oluşturduğu kaydedildi.

Alman hükümetine çağrı yaptılar

Ayrıca, bölgedeki yerleşim sorunlarına işaret edilerek “Filistin topraklarının yasa dışı işgali ve İsrail yerleşimlerinin genişletilmesi, barışın önündeki en büyük engellerdir ve ele alınmalıdır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride Alman hükümetine de çağrı yapılarak “Alman hükümeti uluslararası hukuka uyulmasını sağlamak ve İsrailliler ile Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir ortam yaratmak için çalışmalıdır.” ifadesi kullanıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş