Gündem

Almanya, Aşırı Sağcı Liderin Ülkeye Girişini Engellemeyi Planlıyor

Almanya İçişleri Bakanlığı'nın, Avusturya’daki aşırı sağcı Kimlikçi Hareketinin eski lideri Martin Sellner’e ülkeye giriş yasağı getirilmesini incelediği bildirildi.
23 Ocak 2024

Almanya’da hükümet, milyonlarca yabancı kökenlinin zorla sınır dışı edilmesini öngören bir planın görüşüldüğü toplantıya katılan aşırı sağcı Martin Sellner için harekete geçti. Almanya İçişleri Bakanlığı, Sellner’e ülkeye giriş yasağı getirilmesini incelediği bildirdi.

Sol Parti Milletvekili Martina Renner, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, Federal Meclis İçişleri Komisyonu’nda hükümetin Avusturya’daki aşırı sağcı Kimlikçi Hareketinin eski lideri Sellner’in ülkeye girişini engellemek için önlem alıp almayacağı sorusunun gündeme geldiğini belirterek, komisyonda hazır bulunan Almanya İçişleri Bakanlığı temsilcisinin bu konun incelendiğini aktardığını ifade etti.

“Herhangi bir kışkırtmaya izin vermemeliyiz”

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Philipp Amthor da bakanlığın bu incelemesini gerekli ve önemli bulduğunu söyleyerek, “Kendisini savunan demokrasimizde genel olarak anayasal düzenimize karşı herhangi bir kışkırtmaya izin vermemeliyiz. Özellikle de Martin Sellner gibi yabancı aşırılık yanlılarına.” dedi.

Milyonlarca yabancının sınır dışı edilmesi için planlar yapılmış

Amthor, Sellner’in kendisini mağdur olarak göstermesine engel olmak için özellikle bunun hukuki açıdan titizlikle incelenmesi gerektiğini vurguladı. Almanya’nın Postdam şehrinde Kasım 2023’te AfD politikacılarının ve bazı Hristiyan Demokrat Partisi üyelerinin, milyonlarca yabancı kökenlinin Almanya’dan zorla sınır dışı edilmesini öngören plan üzerine gizlice görüştükleri ocak ayı başında ortaya çıkmıştı.

Sellner’in gizli toplantıya katıldığı ortaya çıkmıştı

Avusturya’daki Kimlikçi Hareketinin eski lideri Martin Sellner’in de katıldığı bu toplantıda, sığınmacıların, ülkede kalma hakkı bulunan yabancıların ve Avrupa kültürünü benimsemeyen Alman vatandaşlarının sınır dışı edilmesini öngören bir planın görüşüldüğü belirtilmişti.

Gizli görüşmenin ortaya çıkması üzerine ülkede AfD’nin kapatılmasına ilişkin tartışmalar başlamış, halk da son dönemde aşırı sağa ve AfD’ye tepki için göstermek için sokaklara çıkmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş