Dünya

Güney Afrika: UAD’nin Kararı Uluslararası Hukuk Açısından Bir Zafer

Güney Afrika Adalet Bakanı Ronald Lamola, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail aleyhine alınan kararın uluslararası hukuk açısından zafer olduğunu belirtti.
26 Ocak 2024
Güney Afrika: UAD'nin Kararı Uluslararası Hukuk Açısından Bir Zafer @aa

Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail aleyhine alınan kararı değerlendiren Güney Afrika Adalet Bakanı Ronald Lamola, kararının uluslararası topluma ders niteliği taşıdığını söyledi.

Adalet Bakanı Lamola, Güney Afrika devlet televizyonu SABC’ye yaptığı açıklamada, “Divanın kararı, uluslararası hukuk açısından, Gazze halkı, çocukları ve kadınları açısından bir zafer.” değerlendirmesinde bulundu.

“İsral üzerindeki baskı artacak”

“Nelson Mandela’nın şu anda mezarında bize gülümsediğine inanıyorum.” ifadesini kullanan Bakan Lamola, mahkemenin tedbir kararlarının ateşkesi getireceğine ve İsrail üzerindeki baskıyı genişleteceğine inandığını vurguladı.

Mahkemeye inandıkları prensipler için gittiklerini ve tehditler aldıklarına dikkati çeken Lamola, hükümet üyeleri ve halkın verdiği güçle hareket ettiklerini belirtti.

“Karardan memnunuz”

Lamola, UAD’nin kararının uluslararası topluma ders niteliği taşıdığını ancak hukuk temelinde hareket eden bir toplumun var olabileceğini dile getirdi. Bakan Lamola, karardan memnun olduklarını, ateşkese hükmedilmemesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşamadıklarını ifade etti.

Afrika Ulusal Kongresi lideri Fikile Mbalula da kararın Filistin’de barışı görmek isteyenler için dönüm noktası olduğunu belirtti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş