Gündem

Yahudi Yerleşimcilerin AB’ye Girişi Engellenecekti: 2 Ülke İtiraz Etti

Avrupa Birliğinin işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere karşı şiddete başvuran yasa dışı Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanma kararı Macaristan ve Çekya tarafından engellendi.
26 Ocak 2024
@aa

AB’nin şiddete başvuran yasa dışı Yahudi yerleşimcilere yaptırım planına Macaristan ve Çekya itiraz etti. İtirazlar  nedeniyle, yaptırım kararı engellenmiş oldu.

Gündem | 3 Ocak 2024 Fransa, Yahudi Yerleşimcilerin Ülkeye Girişini Yasaklayacak 3 Ocak 2024

Brüksel merkezli EUobserver’ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere karşı şiddet eylemlerinde bulunduğu tespit edilen 12 Yahudi yerleşimciye vize yasağı getirme planı AB ülkeleri arasında fikir ayrılıklarına yol açtı.

Diğer AB ülkeleri bir an önce harekete geçilmesini istiyor

AB Konseyinde görüşülen yaptırım kararına, böyle bir adımın “AB’nin Yahudi yerleşimcileri Hamas ile bir tutması anlamına geleceğini” savunan Çekya ve Macaristan’dan itiraz geldi. Bunun üzerine AB’nin yasa dışı Yahudi yerleşimcilere yaptırım kararı, daha fazla görüşmeler yapılması için ertelendi.

Yaptırım kararının zamanlamasına ilişkin çekincelerini bildiren diğer ülkeler Almanya, Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya ve Romanya olurken; Belçika, Fransa, Hollanda ve İrlanda ise bir an önce harekete geçilmesini istiyor.

“Alışılmadık bir durum”

Bazı diplomatik kaynaklar söz konusu karara ilişkin ertelemenin “alışılmadık olduğu” yorumunu yaparken, normalde bu aşamada kararların alınma sürecinin ciddi sorunlarla karşılaşılmadığı takdirde hızlı şekilde ilerlediğine işaret etti.

Kaynaklara göre Hamas ile ilişkili kişilerin yanı sıra şiddet yanlısı Yahudi yerleşimcilere de yaptırım uygulama kararıyla AB, Ortadoğu’da “dengeli ve tarafsız” duruş sergiliyormuş gibi görünmeyi amaçlamaktaydı.(aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş