Gündem

Almanya’da Yüz Binlerce Kişi Aşırı Sağa Karşı Sokaklara Çıktı

Almanya'nın birçok şehrinde bir araya gelen yüz binlerce kişi, ülkedeki ırkçılığı ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisini (AfD) protesto etti.
29 Ocak 2024
Almanya’nın çeşitli kentlerinde aşırı sağ karşıtı gösterilere yüz binlerce kişi katıldı @aa

Almanya’da milyonlarca göçmeni sürgün planı yapan aşırı sağa karşı gösteriler devam ediyor. Ülkenin farklı şehirlerinde bir araya gelen yüz binlerce kişi, İslam karşıtı AfD’yi protesto etti.

Gündem | 24 Ocak 2024 Almanya’da Aşırı Sağa Karşı Toplumsal Haykırışın Anlamı Var mı? 24 Ocak 2024

Hamburg’ta bir araya gelen yaklaşık 50 bin kişi, ırkçılığı ve aşırı sağcı AfD’yi protesto etti. “Demokrasimiz ve çeşitlilik için, Hamburg AfD’ye karşı birlikte duruyor” sloganıyla düzenlenen gösteride, AfD aleyhine sloganlar atıldı ve yabancı düşmanlığı ile ırkçılığa tepki gösterildi.

Fridays for Future hareketinin organize ettiği gösteride konuşan İran kökenli televizyon yapımcısı Michel Abdollahi, “Naziler gidene kadar sokaklarda olacağız. Vatanımı ikinci kez kaybetmek istemiyorum. Siz de kesinlikle istemiyorsunuz. Bırakın Naziler gitsin, biz burada kalalım.” ifadesini kullandı.

Yüz binlerce kişi sokaklara çıktı

Düsseldorf’ta “AfD’ye karşı sessiz kalmayacağız” sloganıyla bir araya gelen yaklaşık 100 bin kişi ülkedeki ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve aşırı sağcılığa tepki gösterdi. Ellerinde ırkçılık karşıtı dövizler taşıyan göstericiler, AfD aleyhine slogan attı.

Hollanda sınırındaki Aachen kentinde çeşitli partilerden çok sayıda siyasetçi ırkçılığa karşı düzenlenen gösteriye katılarak göstericilere destek verdi. Kiel’de polis, aşırı sağa karşı düzenlenen gösteriye yaklaşık 11 bin 500 kişinin katıldığını açıkladı.

Savunma Bakanı Pistorius, AfD’yi eleştirdi

Osnabrück’te düzenlenen ve yaklaşık 25 bin kişinin bir araya geldiği gösteriye katılan Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius burada yaptığı konuşmada AfD partisine karşı uyarıda bulundu.

AfD’nin sistem değişikliği istediğini belirten Pistorius, “Bu, ırksal çılgınlığın, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin karanlık zamanlarına geri dönmek istemelerinden başka bir şey değil.” dedi.

Başbakan Scholz gösterilerden memnun

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, son haftalarda aşırı sağcılığa karşı düzenlenen çok sayıda gösteriyi memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Scholz, yayımladığı haftalık videosunda, “Ülkemiz şu anda ayakta ve milyonlarca vatandaş sokaklara çıkıyor. Demokrasiyi güçlü kılan demokratların dayanışmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Polisin verdiği rakamlara göre, geçen hafta sonu ülke genelinde aşırı sağ ve ırkçılık karşıtı düzenlenen gösterilere 900 binden fazla kişi katıldı.

AfD’nin yasaklanması isteniyor

Almanya’da birçok siyasetçi ve seçmen, yabancı ve Müslüman karşıtı olarak bilinen AfD’nin yasaklanmasını istiyor. AfD’nin, gizli bir toplantıda, göçmenlerin sınır dışı edilmesine yönelik planlarının sızmasının ardından özellikle sendikalar ve sivil toplum örgütleri, halkı aşırı sağa karşı gösterilere katılmaya çağırıyor.

Forza araştırma şirketinin, 12-18 Aralık’ta, 2 bin 501 kişiyle yaptığı ankete göre, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) yüzde 31, AfD yüzde 23, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 14, Yeşiller yüzde 13, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5 ve Sol Parti yüzde 3 oranında destek görüyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş