Gündem

Almanya’da Çocukların İdrarlarında Kısırlaştırıcı Yasak Madde Bulundu!

Almanya’da küçük çocukların idrar örneklerinde, yıllar önce yasaklanmış ve üremeyi bozduğu bilinen bir madde bulundu.
01 Şubat 2024
@Shutterstock

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Doğa, Çevre ve Tüketici Koruma Dairesi (LANUV), Di-n-heksil Ftalat (DnHexP) adlı kısırlaştırıcı maddenin çocukların idrarında MnHexP olarak adlandırılan bir metabolit olarak tespit edildiğini bildirdi. Bu maddenin, üreme yeteneğine zarar verdiği vurgulandı.

yoğunluk 10 kat arttı

2017/18 ve 2020/21 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya’daki çeşitli yerlerden yaklaşık 250 anaokulu çocuğunun saklanan idrar örnekleri karşılaştırılırken, bu süre zarfında, kısırlaştırıcı MnHexP maddesinin bulunma oranının yüzde 26’dan (2017/18) yüzde 61’e (2020/21) yükseldiği görüldü. Bazı çocuklarda söz konusu maddenin yoğunluğunun yaklaşık 10 kat arttığı aktarıldı.

Gündem | 1 Aralık 2023 Almanya’dan Önemli Hastalık Uyarısı: Çocuklarınıza Dikkat Edin 1 Aralık 2023

nedeni tam olarak bilinmiyor

Bu artışın nedeni ise tam olarak bilinmezken, LANUV sözcüsü, sonuçların, çocukların yaşadığı bölgelerle ilgili olmadığını belirtti. Kuzey Ren-Vestfalya’nın her yerinde değerlerin yüksek olduğunun gözlemlendiğini belirten sözcü, “Bu durum muhtemelen sadece çocuklar değil, yetişkinler için de geçerli. Ancak, Kuzey Ren-Vestfalya’da yetişkinler için kapsamlı idrar testleri yapılmamakta. Bu nedenle federal kurumlarla da iletişime geçildi.” ifadelerini kullandı.

oyuncaklar 3 yıllık periyotlarla inceleniyor

LANUV, 2011 yılından bu yana, Kuzey Ren-Vestfalya’daki küçük çocuklarda, oyuncak ve kozmetiklerle ilgili kısırlaştırıcı maddelerle temas yoluyla oluşan zararları üç yıllık periyotlarla düzenli olarak inceliyor. Analizler, Bochum Üniversitesi’ndeki Yasal İş Kazaları Sigortası Enstitüsü tarafından yapılıyor.

aile, anne baba çocuk Aile | 27 Eylül 2023 Hayattaki Önceliğim Çocuklarım 27 Eylül 2023

oyuncaklarda kullanılıyor

Kısırlaştırıcı maddeler, söz konusu oyuncaklarda kullanılan malzemelere eklenerek, onları esnek veya gerilebilir hale getiren maddeler olarak dikkat çekiyor. Kuzey Ren-Vestfalya Çevre Bakanlığı’nın yaptığı bir açıklamaya göre bu maddeler örnek olarak, plastiklerde, boyalarda, kaplama malzemelerinde, kauçuk ürünlerde veya yapıştırıcılarda bulunabiliyor. Bu maddeler, vücudun hormon sistemini bozarak örneğin üreme yeteneğini etkileyebiliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş