Gündem

OECD: Almanya’da Vasıflı Göçmenler Ayrımcılığa Uğruyor

Almanya'da Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), çalışmak için ülkeye gelen vasıflı göçmenlerin kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğradığını bildirdi.
01 Şubat 2024
@shutterstock

Almanya’da Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının (OECD) yaptığı araştırma, ülkeye çalışma için gelen nitelikli göçmenlerin ayrımcılıkla karşılaştıklarını ortaya koydu.

Almanya Federal Çalışma Bakanlığı adına OECD’nin yürüttüğü araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 52’si ev ararken kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğradıklarını belirtti.

Kökenleri nedeniyle ayrımcılık yapılıyor

Ankete katılanların yüzde 37’si ise mağaza ya da restoranlarda ayrımcılıkla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Araştırma özellikle vize başvuruları, iş bulma, Almanca öğrenme ve ev bulma gibi konularda sıkıntılar yaşandığını ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 49’u Almanya’nın göçmenlere kucak açan bir ülke olduğuna inandığını belirtirken, Almanca öğrenme ve kalacak yer bulma konularında daha fazla destek verilmesi talebinde bulundu.

“Almanya’da Göçmenler Olmadan Hiçbir Şey Yürümez”

Geçtiğimiz günlerde  Tagesspiegel gazetesine açıklamalar yapan Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Almanya’da son haftalarda göçe ilişkin artan tartışmalara dikkati çekerek, “Almanya’da göçmen kökenliler olmadan hiçbir şey yürümez. Göç olmazsa bir kayıp yaşarız. Otellerin, restoranların, eczanelerin, hastanelerin ve bakım merkezlerinin durumunu bir düşünün” ifadesini kullanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş