Gündem

ABD, Filistinlileri Öldüren Yahudi Yerleşimcilere Yaptırım Uygulayacak

ABD yönetimi, işgal altındaki Batı Şeria'daki aşırılıkçı Yahudi yerleşimcileri "şiddet eylemlerine dahil olmak" ve "Filistinlileri öldürmek" gerekçeleriyle yaptırım listesine aldı.
02 Şubat 2024
Fanatik Yahudi yerleşimciler, Gazze'ye gönderilen insani yardımları engellemeye çalıştı @aa

ABD, Batı Şeria’da şiddet uygulayan 4 Yahudi yerleşimciyi yaptırım listesine aldı. Yaptırım listesine alınan kişiler Amerikan finans sistemi içinde işlem yapamayacak, bu ülkeye vize alamayacak.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Batı Şeria’da artan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğu ve bu olaylara karışanların, yaptırıma maruz kalacağı bildirildi.

“Filistin devletinin kuruluşunu tehdit ediyorlar”

Açıklamaya göre isimleri David Chai Chasdai, Einan Tanjil, Shalom Zicherman ve Yinon Levi olarak açıklanan 4 aşırılıkçı Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da şiddet olaylarını başlatmak, Filistinli sivilleri hedef almak ve evlerini yakmak gibi suçlardan dolayı yaptırım listesine alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında ABD’nin, İsrail hükümetiyle işgal altındaki Batı Şeria’daki aşırılıkçı Yahudi yerleşimci şiddeti hakkında “çok samimi” görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Miller, ABD’nin İsrail tarafına, Batı Şeria’daki yerleşimlerin genişlemesinin bölgedeki barış istikrarına zarar verdiğini ve bağımsız Filistin devletinin kuruluşunu tehdit ettiğini, ilettiğini söyledi.

ABD Yahudi yerleşimcilere vize vermeyecek

İsrail’den aşırılıkçı Yahudi yerleşimci şiddeti konusunda harekete geçmesini istediklerini kaydeden Miller, ABD’nin bu konuda İsrail’le temas kurmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. ABD Başkanı Joe Biden, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere karşı şiddet uygulayan aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilere yaptırım öngören bir başkanlık kararnamesini bugün imzalamıştı.

İsrail güçleri 381 Filistinliyi öldürdü

Yaptırım listesine alınan kişiler Amerikan finans sistemi içinde işlem yapamayacak, bu ülkeye vize alamayacak, varsa ABD’deki varlıkları dondurulacak ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle iş yapması yasaklanacak.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında en az 381 Filistinli hayatını kaybetti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş