Gündem

Fransa’da Çiftçi Eylemleri Sona Eriyor: Hükümet, Çiftçilere 150 Milyon Euroluk Destek Verecek

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, ülkede devam eden çiftçi protestoları kapsamında tarım sektöründeki memnuniyetsizlikleri gidermek için hükümetin yeni tedbirlerini açıkladı.
02 Şubat 2024
Fransa'da devam çiftçi protestoları sonrası Başbakan Gabriel Attal, çiftçilere 150 milyon euroluk destek içeren yeni tedbirleri açıkladı.  @aa

Fransa’da devam çiftçi protestoları sonrası Başbakan Gabriel Attal, çiftçilere 150 milyon euroluk destek içeren yeni tedbirleri açıkladı.

Avrupa Birliği’nin çevreci politikalarından ve haksız rekabetten şikayet eden Fransız çiftçilerine “yanınızdayız” mesajı veren Attal, yasalarla korunan bir “gıda egemenliği” kurmak istediklerini belirtti. Attal, “Egemen olmak istiyoruz; tarım yapmak için egemen, hasat yapmak için egemen, beslenmek için egemen.” ifadelerini kullandı.

150 milyon euroluk destek paketi

Güney Amerika Ortak Pazarı MERCOSUR ülkeleri ile AB arasında planlanan ticari anlaşmanın Fransız çiftçileri açısından haksız rekabete yol açacağına işaret eden Attal, “Fransa’nın bu anlaşmayı kabul etmesi söz konusu değildir.” dedi. Attal, çiftçilerin taleplerine yönelik “mücadelenin Avrupa kapsamında verilmesi” gerektiğini vurguladı.

Çiftçilerin sosyal ve finansal şartlarını iyileştirmek için 150 milyon euroluk destek paketi açıklayan Attal ayrıca Fransız çiftçilerin komşu ülkelerden ithal edilen ürünlere karşı “korunmasını” hedefleyen bir yasa tasarısının Senato’da görüşülmesi için çalışmaya başlayacaklarını duyurdu.

Yol kapatma eylemleri askıya alınacak

Diğer yandan, “Paris’i kuşatma” çağrısında bulunan sendikalardan Genç Çiftçiler Sendikası Attal’ın yeni önlemlere ilişkin konuşmasının ardından üyelerine “eylem yöntemimizi değiştirelim” çağrısı yaptı.

Sendika, günlerdir Paris’e giriş-çıkış güzergahlarını ve başkentin en büyük pazarı Rungis’in giriş kapısını traktörleri ile kapatan çiftçilerden trafik akışına izin vermelerini istedi.

Çiftçiler halkın desteğinden memnun

Ülkenin en büyük çiftçi sendikası FNSEA’nın Başkanı Arnaud Rousseau basına yaptığı açıklamada, eylemler başladığından beri çok sayıda destek mesajı aldıklarını belirterek, kamuoyunun kendilerine verdikleri destekten memnuniyet duyduklarını söyledi. Rousseau “ilk defa böyle bir halk desteği” hissettiklerini ve bunun Fransız çiftçilerinin kararlılığını güçlendirdiğini vurguladı.

Ülke genelinde çiftçiler, Toulouse, Agen, Beauvais, Rennes gibi çok sayıda kentte gelirlerinin az olmasını ve hükümetin tarım politikasını protesto ediyor. Çiftçiler hükümetin taleplerine kulak vermesini sağlamak için traktörleriyle günlerdir yol ve otoyolları trafiğe kapatıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş