Toplum

Almanya, 4 Haftadan Fazla Ülke Dışında Kalanların Sosyal Yardımını Kesiyor

Almanya’da mahkeme, 4 haftadan fazla ülke dışında kalan ve sosyal yardım alma hakkı bulunan bir kişinin yardımlarının kesileceğini bildirdi.
02 Şubat 2024
@shutterstock

Almanya’da, sosyal yardım alanların 4 haftadan fazla ülke dışında kalmaları durumunda, sosyal yardımlarının 4 haftanın sonundan itibaren kesilebileceği bildirildi.

Heilbronn Sosyal Mahkemesi, hasta olan annesinin bakımı için 4 haftadan fazla Güney Afrika’da kalacağını bildiren bir kişinin Almanya’da aldığı sosyal yardım ödemelerinin en fazla 4 hafta süresince ödeneceğine hükmetti.

Sosyal Yardım Ülke Dışında Kalanlara En Fazla 4 Hafta Ödenir

Mahkeme, Schwäbisch Hall’de oturan ve sosyal yardımları 4 hafta sonra kesilen bir kişinin müracaatı üzerine bu kararını verdi. İlgili şahıs, Schwäbisch Hall Sosyal Dairesi’nin, kendisinin Almanya dışında kesintisiz olarak 4 haftadan fazla kalacağını bildirmesine rağmen, 4 haftadan fazla ödeme yapmayacağı yolundaki bildirimini mahkemeye taşıdı.

Mahkeme , Schwäbisch Hall Sosyal Dairesi’nin “sosyal yardım ödemelerinin, yurt dışına çıkış ve kesintisiz olarak yurt dışında 4 haftadan fazla kalması durumunda en fazla 4 hafta süreyle ödenebilir.” şeklindeki gerekçesini kabul etti.

4 haftadan Fazla Ülke Dışında Kalanların Yardımının kesilmesi Anayasal Hak İhlali Değil

Sosyal yardım alan kişi, hayatını ancak sosyal yardım alarak sürdürebileceğini, dolayısıyla sosyal yardımların kesilmesinin temel haklarının ve Anayasanın birinci maddesindeki insanlık onuruna göre yaşama ilkesinin ihlal edildiğini öne sürerek, yardımın kesilmesine itiraz etti.

Heilbronn Sosyal Mahkemesi ise yardım alan kişinin itirazı reddetti ve Medeni Kanun’un (SGB XII) 41a maddesine göre, 4 haftadan fazla sosyal yardım yapılmamasının anayasal hakların ihlali anlamına gelmeyeceğini bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş