Gündem

Kosova, Sırp Para Birimi Dinarın Kullanımını Yasakladı

Kosova Merkez Bankasının (BQK) ülkede nakit ödeme işlemlerinde kullanılabilecek tek para biriminin euro olduğunu düzenleyen yönetmeliği yürürlüğe girdi.
02 Şubat 2024
Kosova Merkez Bankası (BQK) ülkedeki nakit ödemelerde sadece euro kullanılabileceğini duyurdu @aa

Kosova’da nakit işlemlerde Sırp dinarının kullanımını yasaklayan yönetmelik yürürlüğe girdi. Kosova Merkez Bankası (BQK) ülkedeki nakit ödemelerde sadece euro kullanılabileceğini duyurdu.

Kosova’da 2002’den beri euro resmi para birimi olurken, çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde ödeme ve maaşlar için Sırp dinarı kullanıldı.

Uygulamaya geçmesi 1-2 ay sürebilir

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, başkent Priştine’de katıldığı bir anma etkinliğinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kararın tam olarak uygulamaya geçmesinin 1-2 ay sürebileceğini ancak sadece kağıt üzerinde kalmayacağını söyledi.

Kararın tam olarak uygulanmasında müttefik ülkelerin desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Osmani, “Bu ilkelerin pratikte uygulanmasına gelince, bir taraftan Anayasa’nın 11. maddesine saygı gösterecek, diğer taraftan yönetmeliğin sorunsuz ve müttefik ülkelerin tam desteğiyle uygulanabilmesi için vatandaşların bilgilendirilmesi ve yeni banka hesaplarına aktarılması için bir süre tanınacak bir dizi seçenek tartışılıyor.” ifadelerini kullandı.

Euro, Kosova’nın tek ödeme yöntemidir”

Kosova Başbakanı Albin Kurti de katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Kosova Merkez Bankasının (BQK) kararlarının bağımsız olduğunu ve kurumun sadece işini yaptığını vurguladı.

BQK’nin yönetmeliğinin Anayasa ve kanunlara uygun olduğunu belirten Kurti, “Euro, bize Avrupa Birliği’nden gelen para birimidir. Arnavutluk’un lek para birimi ya da Kosova’nın yeni dardan para birimi alınsın demiyoruz, euro alınsın diyoruz. Euro, Kosova Cumhuriyeti’nde açıkça tanımlanan tek ödeme ve satın alma para birimi olarak tartışılacak bir konu değildir.” diye konuştu.

ABD, Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere karara karşı

Kosova’nın Avrupa Entegrasyonu, Kalkınma ve Diyalogdan Sorumlu Birinci Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi,  düzenlediği basın toplantısında, “geçiş aşaması” olarak adlandırdığı süreçte cezai tedbirlere değil, tamamen işletmelerin ve vatandaşların bilgilendirilmesine odaklanacaklarını bildirdi.

ABD, Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere, BQK’ye yönetmeliği uygulamayı askıya alması çağrısında bulunmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş