Gündem

Almanya Haftada 4 Gün Çalışma Uygulamasını Denemeye Başladı

Almanya’da çok sayıda şirket, haftada 4 gün çalışma uygulamasını denemeye başladı. Deneme süreci 6 ay sürecek.
02 Şubat 2024
@shututerstock

Almanya’da bilimsel bir projeyle değerlendirilecek olan hafta sadece 4 gün çalışma uygulaması başladı. 45 şirketin katıldığı uygulamada çalışanlar hafta 4 gün çalışsalar da, yine 5 gün çalışmış gibi maaşlarını alacaklar.

Deneme çalışmalarına sanayi, ticaret, eğlence, enerji tedariği ve bilişim alanlarında faaliyet gösteren 45 şirket katılıyor. 6 ay sürecek olan deme sürecinde bilimsel olarak değerlendirilecek ve hazırlanacak olan bir raporla kamuoyu ve şirketlere bildirilecek.

Çalışanların İş Bağlılığını ve Sağlığını Güçlendirecek

Araştırmayı ve projeyi yürüten danışmanlık şirketi, denemeye katılan şirketlerin uygulama ile, çalışanlarla şirket arasındaki bağın güçleneceğini ve işe bağlılığı çekici hâle getireceğini düşünüyor. Bazı şirketler, çalışma gün sayısının azaltılmasının aynı zamanda çalışan sağlığına da olumlu atkı yapacağını tahmin ediliyor.

Uygulama denemesine katılan şirketlerin büyük bir bölümü yılbaşından bu yana haftada dört günlük çalışma uygulamasını devam ettirirken önemli bir bölümü de Şubat ayı itibariyle başlamış bulunuyor. Araştırmaya katılmak isteyen bazı şirketler de çalışma saatleri programını düzenlemeye başladı. Bu şirketler de çalışma saatlerini düzenledikten sonra programa katılacaklar.

Ludwigshafen ve Mengen Belediyesi Yaz Ayından Beri Haftada 4 Saat Çalışıyor

Bu arada, Baden-Württemberg eyaletindeki Ludwigshafen kenti ile Mengen belediyeleri geçen yaz ayından itibaren haftada sadece 4 gün çalışma uygulamasını yürütüyor. Mengen Belediyesi bazı günlerlerde yığılmalar olsa da hizmetlerinde bir aksama olmadığını bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş